Ալիևին քննադատող ադրբեջանցի լրագրողը Կիևից կարող է արտահանձնվել Բաքու. CPJ-ն Ուկրաինային զգոնության կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն (CPJ) հորդորել է Ուկրաինայի իշխանություններին թույլ տալ ադրբեջանցի լրագրող, Նիդերլանդների քաղաքացի Ֆիքրեթ Հուսեյնլիին անվտանգ կերպով լքել երկիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է կոմիտեի պաշտոնական կայքը:
Ադրբեջանական ընդդիմադիր «Թուրան» հեռուստաալիքի լրագրող Հուսեյնլին մարտի 5-ին հարձակման էր ենթարկվել Կիևում իր վարձակալած տան մոտ:
2017 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Ուկրաինայի իշխանությունները ձերբակալել էին Հուսեյնլիին, ով Ադրբեջանի կողմից «Ինտերպոլ»-ով միջազգային հետախուզման մեջ է հայտարարված: Իրավապահները առգրավել էին նրա փաստաթղթերը, որով լրագրողը պատրաստվում էր մեկնել Կիևից: Հոկտեմբերի 27-ին դատարանը վճռել էր ազատ արձակել Հուսեյնլիին՝ սահմանելով, սակայն, որ նա առաջիկա երկու ամսում մնա Ուկրաինայում, մինչև այդ երկրի գլխավոր դատախազը կհետաքննի նրան Ադրբեջան արտահանձնելու մասին պաշտոնական Բաքվի դիմումը:
Ուկրաինայի իշխանությունները երկու անգամ երկարաձգել են հետաքննության ժամկետները, առաջիկա վերջնաժամկետ է սահմանված 2018 թվականի մարտի 20-ը:
Ինքը՝ Հուսեյնլին, խոսելով Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի հետ, հերքել էր իր դեմ Ադրբեջանում ներկայացված մեղադրանքները. այն է՝ սահմանի անօրինական հատում, խարդախություն և կեղծիք: Լրագրողը հայտնել է, որ իր հետապնդումը պայմանավորված է իր մասնագիտական գործունեությամբ: Նա պարբերաբար ուսումնասիրել և հրապարակումներ է արել Ադրբեջանի ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ ճնշումների, երկրի կառավարության կաշառակերության վերաբերյալ, քննադատել է նախագահ Իլհամ Ալիևին:
Հուսեյնլին հայտնել է, որ իր վրա հարձակված անձինք խոսել են ուկրաիներեն և ադրբեջաներեն: Նրանք ծանր մարմնական վնասվածքներ են հասցրել լրագրողին:
«Մենք կոչ ենք անում Ուկրաինայի իշխանություններին անմիջապես Ֆիքրեթ Հուսեյնլիին վերադարձնել ճանապարհորդելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը և թույլ տալ նրան լքել երկրի տարածքը: Կիևը չպետք է մաս դառնա Ադրբեջանի՝ իր քննադատներին սահմաններից դուրս հետապնդելու գործողությանը: Մենք նաև հորդորում ենք Ուկրաինայի ոստիկանությանը հետաքննել Հուսեյնլիի դեմ մարտի 5-ի հարձակումը և արդար դատաստան տեսնել մեղավորների հետ»,- ասել է Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ծրագրի կոորդինատոր Նինա Օգնիանովան:

CPJ alarmed as Azeri opposition journalist battered in Kiev, faces extradition to Baku
YEREVAN, MARCH 9 ARMENPRESS. The Committee to Protect Journalists has called on Ukraine to allow Fikret Huseynli, a journalist of Azerbaijani origin and a Dutch national, to leave the country safely.
Huseynli, a correspondent for the Azeri opposition Turan TV channel, was attacked by unknown assailants at an apartment building he was renting in Kiev, the Committee to Protect Journalists said.
Ukrainian authorities on October 14, 2017, detained Huseynli, under an Interpol red notice requested by Azerbaijan. Ukraine law enforcement agencies confiscated histravel documents as he was attempting to fly out of Kiev.
A Kiev court on October 27 ordered the journalist's release on bail, but ruled that Huseynli should remain in Ukraine for two months while the prosecutor general's office investigated Azerbaijan's extradition request.
Ukrainian courts have twice extended the investigation term; the new deadline is March 20, 2018, according to the journalist.
In Azerbaijan, Huseynli is wanted for allegedly illegally crossing the border, fraud, and forgery. Speaking to CPJ, he denied all the charges, and said the prosecution was related to his journalism. The correspondent has covered Azeri pressures on opposition politicians, corruption, and has criticized the country’s President Ilham Aliyev.
Huseynli said his assailants were speaking both Ukrainian and Azeri.
They beat him with their hands and knocked him to the floor, bruising his legs and throat, and breaking his dental bridge.
"We call on Ukrainian authorities to immediately return travel documents to Fikret Huseynli and allow him to leave Ukraine," said CPJ Europe and Central Asia Program Coordinator Nina Ognianova. "Kiev must not be complicit with Azerbaijan authorities' persecution of critics beyond its borders. We also call on Ukrainian police to investigate the March 5 physical attack on Huseynli, and bring the perpetrators to justice."