Ալիևին քննադատող ադրբեջանցի լրագրողը Կիևից կարող է արտահանձնվել Բաքու. CPJ-ն Ուկրաինային զգոնության կոչ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն (CPJ) հորդորել է Ուկրաինայի իշխանություններին թույլ տալ ադրբեջանցի լրագրող, Նիդերլանդների քաղաքացի Ֆիքրեթ Հուսեյնլիին անվտանգ կերպով լքել երկիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է կոմիտեի պաշտոնական կայքը:
Ադրբեջանական ընդդիմադիր «Թուրան» հեռուստաալիքի լրագրող Հուսեյնլին մարտի 5-ին հարձակման էր ենթարկվել Կիևում իր վարձակալած տան մոտ:
2017 թվականի հոկտեմբերի 14-ին Ուկրաինայի իշխանությունները ձերբակալել էին Հուսեյնլիին, ով Ադրբեջանի կողմից «Ինտերպոլ»-ով միջազգային հետախուզման մեջ է հայտարարված: Իրավապահները առգրավել էին նրա փաստաթղթերը, որով լրագրողը պատրաստվում էր մեկնել Կիևից: Հոկտեմբերի 27-ին դատարանը վճռել էր ազատ արձակել Հուսեյնլիին՝ սահմանելով, սակայն, որ նա առաջիկա երկու ամսում մնա Ուկրաինայում, մինչև այդ երկրի գլխավոր դատախազը կհետաքննի նրան Ադրբեջան արտահանձնելու մասին պաշտոնական Բաքվի դիմումը:
Ուկրաինայի իշխանությունները երկու անգամ երկարաձգել են հետաքննության ժամկետները, առաջիկա վերջնաժամկետ է սահմանված 2018 թվականի մարտի 20-ը:
Ինքը՝ Հուսեյնլին, խոսելով Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի հետ, հերքել էր իր դեմ Ադրբեջանում ներկայացված մեղադրանքները. այն է՝ սահմանի անօրինական հատում, խարդախություն և կեղծիք: Լրագրողը հայտնել է, որ իր հետապնդումը պայմանավորված է իր մասնագիտական գործունեությամբ: Նա պարբերաբար ուսումնասիրել և հրապարակումներ է արել Ադրբեջանի ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ ճնշումների, երկրի կառավարության կաշառակերության վերաբերյալ, քննադատել է նախագահ Իլհամ Ալիևին:
Հուսեյնլին հայտնել է, որ իր վրա հարձակված անձինք խոսել են ուկրաիներեն և ադրբեջաներեն: Նրանք ծանր մարմնական վնասվածքներ են հասցրել լրագրողին:
«Մենք կոչ ենք անում Ուկրաինայի իշխանություններին անմիջապես Ֆիքրեթ Հուսեյնլիին վերադարձնել ճանապարհորդելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը և թույլ տալ նրան լքել երկրի տարածքը: Կիևը չպետք է մաս դառնա Ադրբեջանի՝ իր քննադատներին սահմաններից դուրս հետապնդելու գործողությանը: Մենք նաև հորդորում ենք Ուկրաինայի ոստիկանությանը հետաքննել Հուսեյնլիի դեմ մարտի 5-ի հարձակումը և արդար դատաստան տեսնել մեղավորների հետ»,- ասել է Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի ծրագրի կոորդինատոր Նինա Օգնիանովան:

Журналист, критикующий Алиева, может быть экстрадирован Киевом в Баку – CPJ взывает к бдительности Украины
Организация «Комитет по защите журналистов» (CPJ) призвала власти Украины не допустить отъезда из Украины оппозиционного азербайджанского журналиста, гражданина Нидерландов ФикретаГусейнлы.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает официальный сайт CPJ.
На журналиста агентства «Туран» ФикретаГусейнлы 5 марта в Киеве было совершено нападение около дома.
14 октября 207г. власти Украины арестовали Гусейнлы, находящегося в международном розыске по линии Интерпола, и конфисковали его документы. 27 октября его отпустили с условием течение двух месяцев не покидать Украину, пока генпрокуров рассмотрит официальный запрос баку о его экстрадиции в Азербайджан.
Руководство Украины дважды продлевало сроки следствия, окончательный срок установлен 20 марта 2018г.
Сам Гусейнлы опровергает выдвинутые против него Азербайджаном обвинения в незаконном пересечении границы, мошенничестве и фальсификации. Он утверждает, что его преследуют в связи с профессиональной деятельностью: он неоднократно публиковал материалы о репрессиях в отношении оппозиционных деятелей Азербайджана, критиковал президента Алиева.
Гусейнлы утверждает, что нападавшие говорили по-украински и по-азербайджански. Ему нанесли тяжкие телесные повреждения.
«Мы призываем власти Украины немедленно вернуть Гусейнлы документы и позволить ему уехать из страны. Киев не должен потакать Азербайджану в его преследованиях критиков за пределами страны. Мы также призываем украинскую полицию расследовать факт нападения 5 марта и вынести справедливое решение», — сказала координатор программ по Европе и Центральной Азии CPJ Нина Огнянова.