Սիրիական զորքերը Դամասկոսի մերձակայքում մոտենում են ելուզակային կազմավորումների ամրակետին. Al Mayadeen
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակի մարտիկները եւ աշխարհազորայինների ջոկատները փետրվարի 27-ին «Ջեբհաթ ան Նուսրա» խմբավորման ահաբեկիչներին դուրս են մղել Դամասկոսի մերձակա Հոշ Էդ Դավահիրի շրջանից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է Al Mayadeen հեռուստաաալիքը, իրականացված գործողության ընթացքում զորքերը հասել են Շեյֆունիյա բնակավայր՝ Դումա արբանյակ-քաղաքից 4 կմ հեռավորության վրա, որտեղ գտնվում Է Արեւելյան Գութայում ելուզակային կազմավորումների գլխավոր ամրակետը:
Սիրիական ռազմաօդային ուժերը Խարաստայի մոտ (Դամասկոսից 8 կմ հեռավորության վրա) հարվածներ են հասցրել հակառակորդի պաշտպանական բնագծերին: Հեռուստաալիքի տեղեկատվությաեն համաձայն՝ այնտեղ կատաղի մարտեր են ընթանում Թել-Ֆիրզաթ ռազմավարական բարձունքների համար, որտեղից գնդակոծվում Է Սիրիայի մայրաքաղաքը:
Փետրվարի 27-ին ելուզակային կազմավորումները վերստին խախտել են հրադադարի ռեժիմը եւ ականակոծել Զուվեյլայիշրջանը Դամասկոսի հին մասում: Ոստիկանական վարչության ներկայացուցչի տվյալներով՝ զոհվել Է մեկ սիրիացի, եւս հինգը վերքեր են ստացել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: сирийские войска приближаются к форпосту бандформирований под Дамаском
Бойцы сирийской армии и отряды ополченцев выбили во вторник террористов группировки "Джебхат ан-Нусра" (запрещена в РФ) из района Хош-эд-Давахира под Дамаском. Как сообщил телеканалAlMayadeen, в ходе проведенной операции войска вышли к кольцевой развязке у населенного пункта Шейфуния в 4 км от города-спутника Дума, где находится основной форпост бандформирований в Восточной Гуте.
Сирийские ВВС нанесли удары по оборонительным рубежам противника под Харастой (8 км от Дамаска). По информации телеканала, там ожесточенные бои с террористами идут за стратегические высоты Телль-Фирзат, с которых ведется обстрел сирийской столицы, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Во вторник бандформирования вновь нарушили режим прекращения огня и выпустили минометные снаряды по району Зувейлаа в старинной части Дамаска. По данным представителя полицейского управления, погиб один сириец и еще пять получили ранения. Ранее сообщения о шести пострадавших поступили из Джерманы - густонаселенного пригорода на востоке Дамаска. Власти возложили ответственность за обстрелы на террористов "Джебхат ан-Нусры".