Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագով Yesh Atid կուսակցությունը կշարունակի պայքարը. բացառիկ մեկնաբանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ընդդիմադիր Yesh Atid կուսակցությունը, որի առաջնորդ Յաիր Լապիդը փետրվարի 14-ին երկրի խորհրդարանում քննարկման էր ներկայացրել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը, հաստատակամ է այս հարցում պայքարը շարունակելու գործում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ զրույցում ասաց կուսակցության ղեկավարի խոսնակ Յաիր Զիվանը:
«Մենք շարունակելու ենք պայքարը՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման: Դա ճիշտ և բարոյական քայլ է, որը պետք է անենք»,- ասաց Յաիր Զիվանը:
Yesh Atid կուսակցության առաջնորդ Յաիր Լապիդը փետրվարի 14-ին Կնեսետում ներկայացրել էր Հայոց ցեղասպանության օրը նշելու մասին օրինագիծ, որը, սակայն, չընդունվեց՝ 41 դեմ, 28 կողմ ձայներով:
Օրինագծի քննարկման ժամանակ Լապիդը նշել էր. «Չկա պատճառ, որի համար Կնեսետը, որը ներկայացնում է Հոլոքոստի միջով անցած մի երկիր, չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն ու դրան նվիրված հիշատակության օր չունենա»:
Հայոց ցեղասպանության օրը նշելու մասին օրինագիծն առաջին անգամ էր դրվել Իսրայելի խորհրդարանի՝ Կնեսետի լիագումար նիստի քննարկմանը։ 2016թ. Կնեսետի կրթության հարցերի հանձնաժողովը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։

Israeli opposition vows to continue seeking recognition of Armenian Genocide – exclusive commentary from Yesh Atid
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Israel’s opposition is determined to continue seeking the country’s recognition of the Armenian Genocide.
On February 14, opposition party Yesh Atid president Yair Apid introduced a resolution in the Israeli Parliament for debate to recognize the Armenian Genocide, but the bill did not gain enough votes for passing – with 41 lawmakers voting against, and 28 voting in favor.
"We will keep fighting to officially recognize the Armenian Genocide because it is the right and moral thing to do,” Yair Zivan – spokesperson for the Yesh Atid party told ARMENPRESS in an exclusive commentary.
During debates of the bill Mr. Lapid had said : “There is no reason for the Knesset [Israeli parliament] which represents a country which went through the Holocaust, not to recognize the Armenian Genocide and not to have a commemoration day”.
It was the first time that an Armenian Genocide bill was introduced for debates at the plenary session of the Israeli parliament.
Earlier in 2016 the education affairs committee of the Knesset had recognized the Armenian Genocide.