Ապրիլյան դեպքերը վկայում են, որ ԼՂ գոտում իրավիճակը պայթյունավտանգ է. Շավարշ Քոչարյանը՝ ԱՄՆ հետախուզության զեկույցի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը համաձայն է ԱՄՆ հետախուզության այն գնահատականին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակը պայթյունավտանգ է: «Դա բոլորի համար ակնհայտ է: Դրա վկայությունն են 2016 թվականի ապրիլի դեպքերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխարտգործնախարարը՝ գնահատելով ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների հրապարակած զեկույցը, որում չի բացառվում 2018 թվականին ԼՂ-ում իրադրության սրումը:
Շավարշ Քոչարյանն ընդգծեց, որ հայկական կողմերը միշտ պատրաստ են ցանկացած զարգացումների: «Ինչ վերաբերվում է բանակցություններին պատրաստ լինելուն, ապա ինչի՞ մասին է խոսքը: Բավական է հիշատակել Ադրբեջանի նախագահի վերջին ելույթը, որը միանշանակ ցույց է տալիս՝ ով ինչի է պատրաստ, ով պատրաստ չէ բանակցային գործընթացում առաջ գնալուն»,- ասաց Շարվարշ Քոչարյանը՝ նշելով, որ Իլհամ Ալիևն իր ելույթով փայլուն ձևով ապացուցել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբևէ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում, իսկ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն անխուսափելի է:

YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Deputy minister of foreign affairs of Armenia Shavarsh Kocharyan says he agrees with the assessment of the US national intelligence which said in a report that there is a risk of hostilities in the Nagorno Karabakh conflict zone. “It is obvious for anyone. The 2016 April events prove this”, he said, speaking to reporters after today’s Cabinet meeting.
Shavarsh Kocharyan stressed that Armenia and Artsakh are always ready to any kind of developments.
In terms of being ready for negotiations, Kocharyan said: “It is enough to mention the Azerbaijani President’s latest speech, which definitely shows who is ready for what, who isn’t ready to move forward in the negotiations process”.
Kocharyan mentioned that with that speech, Aliyev brilliantly proved that Nagorno Karabakh cannot anyhow be a part of Azerbaijan, and that the international recognition of Artsakh is unavoidable.
The Office of the Director of National Intelligence of the United States released February 13 the global Annual Threat Assessment report.
The report also addressed the Nagorno Karabakh conflict, where the US sees risks of hostilities in 2018.
In particular, the report mentions that tensions over Nagorno Karabakh can devolve into a large-scale military conflict, which can draw in Russia to support its regional ally.
According to the US National Intelligence, both sides’ reluctance to compromise, Azerbaijan’s steady military modernization, Armenia’s acquisition of new Russian equipment sustain the risk of large-scale hostilities in 2018.