Դոմինիկ դը Բյումանը ԼՂ խնդրի լուծումը պատկերացնում է ՄԱԿ-ի կոնվենցիաների և ազգերի ինքնորոշման հիման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը պատկերացնում է բանակցությունների ճանապարհով՝ հիմնված ՄԱԿ-ի բազմաթիվ կոնվենցիաների և ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահը նման հայտարարությամբ հանդես եկավ Հայաստանի Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ընթացքում:
«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը իրավունք ունի ինքնուրույն որոշել իր ճակատագիրը, ինչպես մյուս ժողովուրդները: Խնդրի լուծումը հարկավոր է պատկերացնել բանակցությունների միջոցով, որոնց հիմքում կլինեն ՄԱԿ-ի ընդունած կոնվենցիաներն ու ազգերի ինքնորոշման իրավունքը»,- ասաց Դոմինիկ դը Բյումանը:

Dominique de Buman sees settlement of NK conflict based on UN conventions and peoples’ right to self-determination
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. Dominique de Buman - President of the National Council of Switzerland (lower house of the parliament), sees the settlement of the Nagorno Karabakh conflict based on the numerous UN conventions and peoples’ right to self-determination, reports Armenpress.
“The people of Nagorno Karabakh have a right to determine their own fate like other people. It’s necessary to imagine the conflict settlement through negotiations which will be based on the UN conventions and the peoples’ right to self-determination”, Dominique de Buman said while delivering remarks at the Armenian Parliament.