Թուրքիայի ապակառուցողականության պատճառով հայ-թուրքական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ չի գրանցվել. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով հայ-թուրքական հարաբերություններում որևէ դրական տեղաշարժ չի գրանցվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողմից հրապարակված 2017 թվականի գործունեության ամփոփիչ զեկույցում:
«Միջազգային հանրությունը շարունակել է աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների` առանց նախապայմանների կարգավորման Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշմանը: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը 2017 թվականի սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանում իր ելույթում նշել է, որ ՀՀ-ը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը երբեք նախապայման չի դարձրել Հայաստանի և Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու համար, և Թուրքիայի կառավարությունն անհեթեթ նախապայմաններ է առաջ քաշում Ցյուրիխյան արձանագրությունները վավերացնելու համար: Նույն ելույթում ՀՀ Նախագահը հայտարարել է, որ արձանագրությունների վավերացման գործընթացում Թուրքիայի կողմից դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում ՀՀ-ն այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ և 2018 թվականի գարուն է մտնելու առանց այդ արձանագրությունների: ՀՀ արտգործնախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ»,-ներկայացրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
2017 թվականին հայկական դիվանագիտության առաջնահերթությունների շարքում շարունակել է մնալ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և դատապարտումը, ինչպես նաև Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերում:
«ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կազմակերպմամբ և մասնակցությամբ բազմաթիվ երկրներում անցկացվել են Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Ապրիլի 25-ին Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև։ 2017 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած ԱՄՆ նահանգների թիվը հասել է 48-ի: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած և դատապարտած նահանգներին են միացել Վայոմինգը (ապրիլի 21), Թեխասը (մայիսի 19), Այովան (օգոստոսի 24), Ինդիանան (նոյեմբերի 6): Հաշվետու տարում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և դատապարտել են նաև մի շարք երկրների տեղական ինքնակառավարման մարմիններ»,-ասված է զեկույցում:

YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. No positive movement was seen in the Armenian-Turkish relations because of the destructive stance of Turkey, the Armenian foreign ministry said in a report on the 2017 activities.
“The international community continued support to the principled stance of settlement of the Armenian-Turkish relations without pre-conditions. President of Armenia Serzh Sargsyan said in his speech at the 72nd General Assembly of UN in September of 2017 that Armenia has never made the recognition of the Armenian Genocide a precondition for settling the bilateral relations with Turkey, and the government of Turkey is putting forward absurd preconditions for ratifying the Zurich protocols. In the same speech the President of Armenia stated that in conditions of absence of positive movements by Turkey in the process of ratifying the protocols, Armenia will declare these protocols null and void and will enter spring of 2018 without these protocols. The ministry of foreign affairs of Armenia made a statement regarding the Armenian-Turkish relations”, the report says.
The international recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as Armenia’s active involvement in the efforts of the international community in preventing genocides and crimes against humanities remained among the priorities of Armenian diplomacy in 2017.
“Events commemorating the 102nd anniversary of the Armenian Genocide were held in numerous countries with the participation and organization of Armenian diplomatic representations. On April 25, the Chamber of Deputies of the Czech Republic adopted a resolution condemning the Armenian Genocide. The number of US States to recognize the Armenian Genocide reached 48 in 2017, with Wyoming, Texas, Iowa, Indiana recognizing. Local self-governance bodies of several countries also recognized and condemned the Armenian Genocide in the reporting period”, the report said.