Կրակովում ավարտվել է Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամադյարովի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամադյարովի կրակովյան հանդիպումն ավարտվել է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Հանդիպումը կայացել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբիր համանախագահների նախաձեռնությամբ:
Հունվարի 17-ին Նալբանդյանն արդեն հանդիպում ունեցել է համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի, Էնդրյու Շոֆերի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ։ Հայաստանը համանախագահ երկրների հետ միասին շարունակելու է ուղիներ փնտրել բանակցությունների առաջմղման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման շուրջ Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և եռանախագահների առաջարկությունների իրագործման ուղղությամբ, որոնք մասնավորապես վերաբերում են հակամարտության գոտում լարվածության թուլացմանը, 1994-95 թթ. եռակողմ զինադադարի անշեղ պահպանմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի մոնիտորինգային կարողությունների ընդլայնմանը, զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը։

Meeting of Armenian, Azerbaijani FMs over
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. The meeting of the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov is over in Krakow, ARMENPRESS reports MFA press secretary Tigran Balayan informs.
The meeting was initiated by the OSCE Minsk Group Co-chairs.
On January 17, in Krakow Foreign Minister Edward Nalbandian met with the OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov, Stephane Visconti, Andrew Schofer and Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk.
Edward Nalbandian thanked the Co-Chairs for the initiative to organize a meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan and stressed that, as always, the Armenian side participates in all meetings with a constructive mood.
Edward Nalbandian emphasized that Armenia, along with the Co-Chair countries, will continue to seek ways for the implementation of agreements reached at the Vienna, St. Petersburg and Geneva Summits, as well as the proposals of the Co-Chairs aimed at creating conducive conditions for the advancement of the negotiation process, particularly those related to the reduction of tension in the conflict zone, strict adherence to the trilateral ceasefire agreements of 1994-1995, expansion of the monitoring capabilities of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, establishment of a mechanism for investigation of ceasefire violations.