Քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է կանխի Ալիեւին, որը ԼՂ հակամարտությունը ներկայացնում է որպես կրոնական. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կրոնի հետ որեւէ կապ չունի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 17-րդ նիստի շրջանակում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը` ընդգծելով, որ Ադրբեջանը փորձում է հակամարտությունը ներկայացնել որպես աշխարհաքաղաքական կամ կրոնական հակամարտություն:
«Պատկերացրեք՝ որքան վտանգավոր կլիներ, եթեԼեռնային Ղարաբաղիհակամարտությունը դառնար կրոնական հակամարտություն՝ հաշվի առնելով «Իսլամական պետության» վերելքը: Սա դժոխքը ևս մեկ աստիճանով կտաքացներ: Պետք է կանխել նման թյուրըմբռնումը: Շատ վտանգավոր կլինի, եթե քաղաքակիրթ աշխարհը չխանգարի Իլհամ Ալիեւին եւ թույլ տա այս հակամարտությունը ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն»,- նշեց նա: Արմեն Աշոտյանն անդրադարձավ նաև Խորհրդային Հայաստանի իրավիճակի վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևին՝ հիշեցնելով, որ այն ընդունվել է 1988 թվականին:
«Այդ բանաձեւում ԵԽ-ն օժանդակել է ղարաբաղյան շարժմանը, փոքրամասնության պահանջին՝ վերամիավորվելու Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության հետ: ԵԽ-ն դատապարտել է Սումգայիթում հայկական ջարդերը: Այդ ժամանակ ԼՂ շարժումը համարվում էր ժողովրդավարական, ազգային շարժում»,- ասաց նա:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծեց, որ Արցախում հազարավոր մարդիկ են ապրում, ովքեր պետք է վայելեն ՄԱԿ-ի տրամադրած հիմնարար իրավունքները:
«Ես չեմ խոսում քաղաքական իրավունքների մասին: Նրանք այդ իրավունքն այնպես էլ են վայելում: Ավելի շատ պետք է շեշտենք նրանց՝ մշակութային, կրթական, բնապահպանական և այլ ծրագրերի մեջ ներգրավման անհրաժեշտությունը, որոնցից այդ մարդիկ այժմ զրկված են: Այս ստատուս քվոն Արցախի ժողովրդին թույլ չի տալիս մասնակցել օրինակ ԵՄ ֆինանսավորած ծրագրերին: Արցախի երիտասարդությունը իրավունք չունի օգտվել «Էրասմուս+ ծրագրից»,- եզրափակեց Արմեն Աշոտյանը:

Цивилизованный мир не должен позволять И.Алиеву представлять карабахский конфликт в качестве религиозного:Армен Ашотян
Карабахский конфликт не имеет никакого отношения к религии. Как передает «Арменпресс», об этом на 17-м заседании Комиссии парламентского сотрудничества Армения-Евросоюз заявил председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян.
По его словам, азербайджанская сторона пытается представить карабахский конфликт как геополитический или религиозный.
«Представьте себе, как было бы опасно, если карабахский конфликт стал религиозным конфликтом, с учетом подъема ИГИЛ. Это подогрело бы ад еще на один градус. Необходимо предотвратить подобное восприятие. Будет опасно, если цивилизованный мир не остановит Ильхама Алиева и позволит представлять карабахский конфликт в качестве религиозного», – сказал председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян.
Он напомнил также о резолюции Европейского парламента о ситуации в Советской Армении, отметив, что она была принята в 1988 году.
«В данной резолюции Европейский парламент поддержал карабахское движение, требование армянского меньшинства о воссоединении с Социалистической Республикой Армения. Европейский парламент в данной резолюции осуждает также погромы армян в азербайджанском городе Сумгаит в феврале 1988г.
Карабахское движение квалифицируется как демократическое, национальное», – сказал председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян.
«Хотел бы подчеркнуть, что в Арцахе сейчас проживают тысячи людей, которые должны пользоваться основополагающими правами, предусмотренными ООН. Я не говорю о политических правах. Они и так пользуются данным правом. Здесь необходимо больше подчеркнуть необходимость участия населения Арцаха в культурных, образовательных, природоохранных и других программах, поскольку на данный момент они лишены этого.
Статус-кво не позволяет народу Арцаха участвовать, например, в программах, финансируемых ЕС. Молодежь Арцаха не имеет права участвовать в образовательной программе “Erasmus +”», – сказал председатель постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян.