Ադրբեջանն ամեն կերպ փորձում է ձեռք բերված համաձայնություններից հետ կանգնել. Էդվարդ Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը երբեք հետ չի կանգնել ձեռք բերված համաձայնություններից եւ տրամադրված է Ռուսաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահող երկրների հետ շարունակել ջանքերը՝ ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Լրագրողի հարցին ի պատասխան, թե ըստ ԶԼՄ-ների տեղեկությունների՝ նախկին հանդիպումների ժամանակ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ միտված է հակամարտության հնարավորինս արագ լուծմանը, եւ եթե Հայաստանը նման ցանկություն եւս ունի, ապա որն է խնդիրը, Էդվարդ Նալբանդյանն ասաց.
«Խնդիրն այն է, որ գործը խոսքերին համընկնի եւ չշեղվի խոսքերից: Հիշեցնեմ մի քանի նման օրինակ՝ Կազան: Կազանի նախօրեին մենք հանդիպեցինք արտգործնախարարների մակարդակով երեք-չորս անգամ, որպեսզի հիմնական սկզբունքների տեքստը համաձայնեցնեինք հետագայում այն նախագահներին ներկայացնելու համար: Գագաթնաժողովից տասը օր առաջ մենք ստացանք ուղեկցող նամակ՝ ներառյալ տեքստերը. հատուկ ամփոփված էր այն, որ տեքստերի մեջ փոփոխություն չի մտցվելու: Ադրբեջանցիները Կազան ժամանեցին տասը-տասներկու փոփոխություններով, այսինքն՝ մեկ քայլ հետ կանգնեցին մեր համաձայնությունից: Սա առաջին անգամը չէր. դա եղել էր 2011 թվականի մարտին Սոչիում, դրանից առաջ՝ Աստրախանում եւ Սանկտ Պետերբուրգում: Բառացիորեն, Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում վերջին հանդիպումների ժամանակ (2016թ. ապրիլյան քառօրյա ռազմական գործողություններից հետո- խմբ.) մենք համաձայնության եկանք որոշ հարցերի շուրջ, իսկ Ադրբեջանը կրկին մեկ քայլ հետ կանգնեց: Նրանք ամեն անգամ հաստատում են, որ խնդիր չկա, որ ֆինանսավորվի Անջեյ Կասպրշիկի թիմի ընդլայնումը, սակայն չորս անգամ արգելափակել են գործընթացը բյուջետային հանձնաժողովում»,-ասաց ՀՀ արտգործնախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ ադրբեջանցիները ամեն կերպ չեն ուզում հիշատակել այն երեք հիմնական սկզբունքները, որոնց շուրջ համաձայնության են եկել նախկինում, այն է՝ ուժի եւ սպառնալիքի չկիրառումը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնորոշման իրավունքը:
«Մենք համաձայնել ենք, ի դեպ՝ ոչ միայն Հայաստանը, այլեւ Ղարաբաղը եւ Ադրբեջանը, կրակի դադարեցմանը, իսկ Ադրբեջանը, ամեն ճիշտ ու սուտ գործածելով, փորձում է համաձայնություններից հետ կանգնել: Լավ կլիներ, իհարկե, եթե խոսքերը համապատասխանեին գործերին: Հուսամ՝ նրանք կփոխեն այդօրինակ դիրքորոշումը եւ ցանկությունը կսկսեն մարմնավորել իրենց գործերում»,-եզրափակեց ՀՀ արտգործնախարարը:
Նոյեմբերի 20-21-ը ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստանում է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:

Azerbaijan in every way tries to step back from agreements – Armenian FM
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. Armenia has never refused from the agreements reached and is inclined to continue the efforts with Russia and the other Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group aimed at settling the Karabakh conflict exclusively through peaceful means, Armenian foreign minister Edward Nalbandian said at a joint press conference with his Russian counterpart Sergey Lavrov in Yerevan, Armenpress reports.
In response to the reporter’s question who said according to media reports during the previous meetings the Azerbaijani foreign minister Elmar Mammadyarov announced that he is inclined to the conflict settlement as soon as possible, and if Armenia also has such a desire, what is the problem, the Armenian FM said:
“The problem is that the actions should coincide with the words and do not deviate from them. I would like to remind several similar examples, such as Kazan. On the eve of Kazan, we met three-four times at the foreign ministers level so that we could agree on the text of the main principles by later presenting it to the presidents. Ten days before the summit we received an accompanying letter including the texts: it was specifically summed up that there would be no change in the texts. The Azerbaijanis arrived in Kazan with 10-12 changes, which means that they stood one step back from our agreement. This was not the first case: it happened in March, 2011 in Sochi, before that in Astrakhan and St. Petersburg. Literally, during the last meetings in Vienna and St. Petersburg [after the four-day military operations in April 2016] we have reached an agreement on certain issues, but Azerbaijan again stepped back. Every time they affirm that there is no problem for financing the expansion of Andrzej Kasprzyk’s team, however, they have blocked the process in the budgetary committee for four times”, the Armenian FM said.
According to him, the Azerbaijanis in every way do not want to mention the three main principles over which they agreed previously, which are the followings: non-use of force and threat of force, territorial integrity and right to self-determination.
“We, not only Armenia, but also Karabakh and Azerbaijan, have agreed on the ceasefire, but Azerbaijan, using every truth and lie, tries to step back from the agreements. It, of course, would be better if the words coincided with the actions. I hope they will change such stance and will start fitting their desires into their actions”, FM Nalbandian said.
Russian foreign minister Sergey Lavrov arrived in Armenia on November 20-21 on an official visit at the invitation of Armenian counterpart.