Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին՝ դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի հայ-ֆրանսիական բարձր մակարդակի հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացումը և ընդգծել, որ Հայաստանը ֆրանսիական ընկերությունների համար կարող է լինել Եվրասիական տնտեսական միության և իրանական շուկաներ դուրս գալու լավագույն հարթակը: Կարեն Կարապետյանը հեռանկարային է համարել ներդրումային ծրագրերի իրականացումը էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, ջրային ռեսուրսների կառավարման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Ֆրանսիայի դերը Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններում և երկկողմ համագործակցությունը միջազգային տարբեր հարթակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպանը նշել է, որ կիսում է վարչապետ Կարապետյանի կարծիքը երկկողմ հարաբերությունների, այդ թվում՝ տնտեսական կապերի ակտիվացման վերաբերյալ: Ժոնաթան Լաքոտն ավելացրել է, որ արդեն իսկ այցելել է Հայաստանում գործող ֆրանսիական տարբեր ընկերություններ, որոնք հաջող գործունեություն են ծավալում: Դեսպանի խոսքով, ֆրանսիական տարբեր ընկերություններ նույնպես հետաքրքրված են հայկական շուկա մուտք գործելու, մասնավորապես, թափոնների կառավարման, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, ՏՏ և այլ ոլորտներում գործունեություն ծավալելու հարցում: Դեսպան Լաքոտը նշել է, որ տպավորված է ՏՏ բնագավառում Հայաստանի ներուժով և նկատել, որ այս ոլորտում ևս համագործակցության հնարավորություններ կան:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև գործարար համաժողովների անցկացումն ու բիզնես շրջանակներին մեր երկրի ներդրումային գրավչության ներկայացումը:
Կարեն Կարապետյանը և Ժոնաթան Լաքոտն անդրադարձել են նաև 2018 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի անցկացմանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կնպաստի նաև Հայաստանի ու կազմակերպության անդամ պետությունների միջև ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև տնտեսական կապերի զարգացմանը:

Премьер-министр Армении принял новоназначенного посла Франции
Премьер-министр Армении Карен Карапетян 16 ноября принял новоназначенного посла Франции в Армении Джонатана Лакота.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, премьер-министр поздравил его с назначением на должность и выразил уверенность, что его деятельность будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению армяно-французских отношений высокого уровня.
Глава правительства Армении подчеркнул важность углубления торгово-экономических отношений между двумя государствами и отметил, что Армения может стать лучшей платформой для французских компаний, желающих выйти на рынки Евразийского экономического союза и Ирана.
Карен Карапетян представил перспективность реализации инвестиционных проектов в области энергетики, сельского хозяйства, туризма, транспорта, управления водными ресурсами, ИТ и других сферах.Премьер-министр Армении подчеркнул роль Франции в отношениях Армения-ЕС, а также двустороннее сотрудничество на различных международных платформах.
Поблагодарив за теплый прием, посол отметил, что разделяет мнение премьер-министра относительно двусторонних отношений, в том числе активизации экономических связей. Джонатан Лакот добавил, что он уже посетил ряд успешных французских компаний, работающих в Армении.По словам посла, ряд французских компаний также заинтересованы в выходе на армянский рынок, особенно в сфере управления отходами, энергетики, транспорта, сельского хозяйства, информационных технологий и других областях.
Посол отметил, что он впечатлен потенциалом Армении в секторе ИТ и добавил, что в этой сфере также имеются хорошие возможности для сотрудничества.
Собеседники подчеркнули также важность организации бизнес-форумов и представления инвестиционной привлекательности Армении для деловых кругов.
Карен Карапетян и Джонатан Лакот также коснулись саммита Международной организации Франкофонии, который пройдет в Армении в 2018 году. Стороны выразили убежденность в том, что данный саммит будет способствовать не только развитию политических отношений между Арменией и членами организации, но и развитию экономических отношений.