Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին՝ դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի հայ-ֆրանսիական բարձր մակարդակի հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի խորացումը և ընդգծել, որ Հայաստանը ֆրանսիական ընկերությունների համար կարող է լինել Եվրասիական տնտեսական միության և իրանական շուկաներ դուրս գալու լավագույն հարթակը: Կարեն Կարապետյանը հեռանկարային է համարել ներդրումային ծրագրերի իրականացումը էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, ջրային ռեսուրսների կառավարման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Ֆրանսիայի դերը Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերություններում և երկկողմ համագործակցությունը միջազգային տարբեր հարթակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ դեսպանը նշել է, որ կիսում է վարչապետ Կարապետյանի կարծիքը երկկողմ հարաբերությունների, այդ թվում՝ տնտեսական կապերի ակտիվացման վերաբերյալ: Ժոնաթան Լաքոտն ավելացրել է, որ արդեն իսկ այցելել է Հայաստանում գործող ֆրանսիական տարբեր ընկերություններ, որոնք հաջող գործունեություն են ծավալում: Դեսպանի խոսքով, ֆրանսիական տարբեր ընկերություններ նույնպես հետաքրքրված են հայկական շուկա մուտք գործելու, մասնավորապես, թափոնների կառավարման, էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, ՏՏ և այլ ոլորտներում գործունեություն ծավալելու հարցում: Դեսպան Լաքոտը նշել է, որ տպավորված է ՏՏ բնագավառում Հայաստանի ներուժով և նկատել, որ այս ոլորտում ևս համագործակցության հնարավորություններ կան:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև գործարար համաժողովների անցկացումն ու բիզնես շրջանակներին մեր երկրի ներդրումային գրավչության ներկայացումը:
Կարեն Կարապետյանը և Ժոնաթան Լաքոտն անդրադարձել են նաև 2018 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի անցկացմանը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կնպաստի նաև Հայաստանի ու կազմակերպության անդամ պետությունների միջև ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև տնտեսական կապերի զարգացմանը:

YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan received newly appointed Ambassador of France to Armenia Jonathan Lacôteon November 16, ARMENPRESS was informed from the press service of the Government of Armenia.
The PM congratulated him on assuming the post and expressed conviction that his activities will foster the further development and strengthening of the high level Armenian-French relations. The Head of the Government of Armenia highlighted the deepening of trade and economic relations between the two states, and stressed that Armenia can become the best platform for French companies trying to enter the markets of the Eurasian Economic Union and Iran. Karen Karapetyan assessed the investment projects in energy, agriculture, tourism, transport, water resources management, IT and other sectors as rather promising. The Prime Minister of Armenia highlighted the role of France in the relations of Armenia and the EU, as well as the bilateral cooperation in various international platforms.
Thanking for the cordial reception, the Ambassador noted that he shares the opinion of the Premier referring to bilateral relations, including the activation of economic ties. Jonathan Lacôteadded that he has already visited a number of successful French companies operating in Armenia. According to the Ambassador, a number of French companies are also interested in entering the Armenian market, particularly in the spheres of waste management, energy, transport, agriculture, IT and other areas. Ambassador Lacôte noted that he is impressed by Armenia’s potential in the IT sector and added that there are good cooperation opportunities in this sector as well.
The interlocutors highlighted also the organization of business forums and the introduction of Armenia’s investment attractiveness to business circles.
Karen Karapetyan and Jonathan Lacôtealso referred to the summit of the International Organization of La Francophonie to be held in Armenia in 2018, expressing conviction that it will foster not only the development of political relations between Armenia and the members of the organization, but also the development of economic relations.