Լավրովը ԼՂ հարցում ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակից առանձին չի գործում. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը պնդում է, որ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից առանձին չի գործում: Կառավարության նիստից հետո լրագրողները Քոչարյանից հետաքրքրվեցին՝ արդյոք Ռուսաստանի ԱԳ նախարարը տարածաշրջանային այցի ընթացքում իր հետ բերելու է ինչ-որ առաջարկություններ:
«Անընդհատ դրա մասին խոսվում է: Ռուսաստանի ԱԳ նախարարն առանձին չի գործում, նա գործում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆորմատի շրջանակում, այդ տեսակետից՝ մի փոքր տարօրինակ է, երբ փորձում են անընդհատ առանձնացնել, առավել ևս, որ անձամբ Լավրովը դա (առանձին գործելը-հեղ.) մի քանի անգամ հրապարակային հերքել է»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Քոչարյանն ասաց, որ Լավրովի այցը կապված է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի հետ՝ միաժամանակ ավելացնելով, որ արտգործնախարարն ազատ է նմանատիպ հանդիպումների ժամանակ քննարկելու ցանկացած հարց, առավել ևս նման կարևոր թեմա:

YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Armenian deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan assures that Russian foreign minister Sergey Lavrov doesn’t act separately from the OSCE Minsk Group on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, reports Armenpress.
After today’s Cabinet meeting, the reporters asked the deputy FM whether the Russian FM will make any proposals during the regional visit.
“It is constantly talked about. The Russin FM doesn’t act separately, he acts within the frames of the OSCE Minsk Group format, and in this sense it’s a little strange when attempts are made to always separate him, in case when Lavrov publicly denied this for several times”, the Armenian deputy FM said.
Deputy FM Kocharyan said Lavrov’s visit is connected with the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia, adding that the FM is free to discuss any issue in such meetings, moreover such an important topic.