Ատոմային էներգետիկայի պահպանումը շարունակում է մնալ Հայաստանի ռազմավարական ուղղություն. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ատոմային էներգետիկայի պահպանումն ու զարգացումը շարունակում է Հայաստանի համար մնալ ռազմավարական ուղղություն՝ համաձայն 2015թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության կողմից հաստատած «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036 թ.) զարգացման ուղիները» ծրագրի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հոկտեմբերի 27-ին Կառավարության ընդունելությունների տանը Նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ) նորանշանակ նախագահ, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության և Միջուկային օպերատորների համաշխարհային ասոցիացիայի ավագ խորհրդական Միրոսլավ Լիպարի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ բազիսային էլեկտրաէներգիայի ստեղծման կառուցվածքում ԱԷԿ-ի առկայությունը թույլ կտա Հայաստանին պահպանել էներգետիկ անվտանգության անհրաժեշտ մակարդակը:
«Ծրագիրը նախատեսում է գործող բլոկի շահագործումը երկարաձգել մինչև 2027թ., իսկ հետագայում իրականացնել նոր միջուկային բլոկների փուլային ներդրում:
ԱԷԿ երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի իրականացման համար Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ստորագրվել են Հայաստանի կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին և այդ ծրագրի ֆինանսավորման նպատակով դրամաշնորհի տրամադրման համաձայնագրերը:
Երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրի շրջանակներում իրականացվում են նախագծային և շահագործման անվտանգության բարձրացման, ինչպես նաև դրա արդիականացման միջոցառումներ: 2017թ. պլանային նախազգուշական վերանորոգման ընթացքում շահագործման ժամկետի երկարաձգման առաջին փուլի աշխատանքները, այդ թվում՝ էներգաբլոկի սարքավորումների գործիքային զննությունը, գործնականում ավարտվել են»,- ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Maintenance of nuclear energy remains strategic direction for Armenia – President Sargsyan
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The maintenance and development of nuclear energy remains a strategic direction for Armenia in accordance with the program of ‘Long-term development trends (until 2036) of energy system of the Republic of Armenia’ approved by the Armenian government in December, 2015, President Serzh Sargsyan said during the session of the Council for Nuclear Energy Safety on October 27, reports Armenpress.
The President stated that the existence of the NPP in the structures of base energy will enable to maintain the necessary level of Armenia’s energy safety.
“The program envisages to extend the operation of the current power plant until 2027, and later to implement phased installation of new nuclear blocks.
Armenia and Russia have signed agreements on providing state export loan to the Armenian government for the implementation of a program on extending the term of operation of the NPP’s second energy bloc and providing grant for financing that program.
Within the framework of program on extending the operation term of the second energy bloc, steps aimed at increasing the operation level, as well as upgrading works are being implemented. The works of the first stage of extending the operation term during the planned repair period of 2017 are practically over”, the President stated.