Սերժ Սարգսյանից կբռնագանձվի շուրջ 630 մլն դրամ, ավանդների տոկոսագումարները, անշարժ գույքերից մասնաբաժիններ և ավտոկայանատեղի
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 3-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցն ընդդեմ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանի և նրան փոխկապակցված անձանց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման՝
- Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Տերյան փողոցում գտնվող բնակարանի 38%-ը,
- Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Տերյան փողոցում գտնվող մեկ ավտոկայանատեղին՝ ամբողջությամբ,
- Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Տերյան փողոցում գտնվող մեկ ավտոկայանատեղիի 38%-ը,
- Բանկում ներդրված ընդհանուր՝ 202 միլիոն 998 հազար դրամ ավանդները, այդ ավանդներից կուտակված ընդհանուր՝ 74 միլիոն 716 հազար դրամ տոկոսագումարները, ինչպես նաև մինչև վճռի փաստացի կատարման օրը ավանդների և ավանդներից կուտակված տոկոսների նկատմամբ հաշվարկված տոկոսագումարները,

Court orders confiscation of about 630 million drams, bank deposit interest, property shares and parking space from Serzh Sargsyan
On July 3, 2026, Armenia’s Anti-Corruption Court partially granted the Prosecutor General’s Office’s lawsuit seeking the confiscation of allegedly illicit assets from Armenia’s third president, Serzh Sargsyan, and persons associated with him.
According to the Prosecutor General’s Office, once the ruling enters into legal force, the following assets will be confiscated in favour of the Republic of Armenia:
* One parking space on Teryan Street in Yerevan’s Kentron district in its entirety;
* A 38% share of another parking space on Teryan Street in Yerevan’s Kentron district;
* Bank deposits totalling 202.998 million drams;
* Interest accrued on those deposits amounting to 74.716 million drams, as well as any additional interest accrued until the court ruling is fully enforced;