Շարմազանովն անհեթեթ է որակել Նովրուզ Մամեդովի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ, իշխող Հանրապետական կուսակցության խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Նովրուզ Մամեդովի հայտարարությանը, թե ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը խախտել է Ժնևում կայացած բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը և բանակցությունների վերաբերյալ մանրամասներ է հայտնել Շվեյցարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահը նշեց, որ Նովրուզ Մամեդովն ակնհայտորեն ընկալման խնդիր ունի: «Թե իր, թե Ադրբեջանի այն պաշտոնյաների հայտարարությունները, ովքեր փորձում են պատրանք ստեղծել, թե Նախագահը հանդիպումից անմիջապես հետո ցանկացել է մանրամասներ հնչեցնել ու պայմանավորվածություն է խախտել, ոչ այլ ինչ են, քան անհեթեթություններ», - նշեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Ինչ վերաբերում է երկու կարևորագույն կետերին, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում և, որ կարևորն անվտանգության խնդիրն է, դա հայկական կողմն ասել է և տասը տարի առաջ, և այսօր, և ասելու է վաղը: «Մենք որևէ կապ չունենք բանակցությունների մանրամասների հետ և կարիք չկա հանրությանն ու միջազգային հանրությանը փորձել շփոթության մեջ դնել», - ասաց ՀՀԿ խոսնակը:
Նրա խոսքով` ՀՀ Նախագահի խոսքը՝ անվտանգության կարևորության ու Արցախի հետ կապված, որևէ կապ չունի բանակցությունների մանրամասների հետ, իսկ ինչ վերաբերում է բանակցությունների մանրամասներին, ՀՀ նախագահն ասել է այն, ինչ հրապարակային տվել է Մինսկի խումբը: «Իսկ Արցախի հետ կապված՝ Մամեդովը չլինի, ով ուզում է լինի, Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, հայկական կողմը ևս մեկ անգամ կրկնում է», - հավելեց Շարմազանովը:
Մամեդովի հայտարարությանն արձագանքել է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: Նա, արձագանքելով Նովրուզ Մամեդովի հայտարարությանը, «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում կատարել է հետևյալ գրառումը. «Բաքվեցի ժամկետանց մանր չինովնիկը նորից բաց թողեց լռելու և իր սահմանափակ լինելը ի ցույց չդնելու հնարավորությունը»:

YEREVAN, OCTOBER 17, ARMENPRESS. Vice President of the National Assembly of Armenia, spokesperson of the ruling Republican Party Eduard Sharmazanov has reacted to the announcement of Novruz Mammadov, assistant to Azerbaijan’s president for foreign policy issues, according to whom President of Armenia Serzh Sargsyan has violated the agreement reached during the Geneva talks and presented details of the negotiations during the meeting with the Armenian community in Switzerland. In an interview with ARMENPRESS the Vice President of the parliament of Armenia stressed that Novruz Mammadov has obviously problems with understanding. “His announcement, as well as the announcements of other Azerbaijani officials who try to create an illusion that the President wanted to present details immediately after the talks by which he violated an agreement are nothing more than absurd”, Eduard Sharmazanov said.
As refers to the 2 key points - Artsakh will never be part of Azerbaijan and the issue of security is the most important, the Armenian side has said it 10 years ago and will say today and tomorrow. “We are in no way responsible for revelation of negotiation details and there is no need to try to mislead the public and the international community”, the RPA spokesperson said.
According to him, President Sargsyan’s remarks on the importance of security and Artsakh are in no way linked with the details of the talks and as refers to the details of the talks President Sargsyan has said only what the Minsk Group has promulgated. “And as refers to Artsakh, be it Mammadov or anyone else, Artsakh will never be part of Azerbaijan, the Armenian side one again reiterates that”, Sharmazanov added.