Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել առանց նրա անմիջական մասնակցության. Բակո Սահակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Ստեփանակերտը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2017-2020թթ. ծրագրի հիմնական դրույթների ներկայացմանը նվիրված ընդլայնված խորհրդակցության ժամանակ շեշտել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը: «Մենք շարունակելու ենք սկզբունքային դիրքորոշում ցուցաբերել բանակցային գործընթացի լիարժեք ձևաչափի վերականգնման ուղղությամբ: Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել առանց նրա անմիջական մասնակցության բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին: Եվ այստեղ մայր Հայաստանի հետ մեկտեղ մենք շարունակելու ենք համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»,- ասել է Արցախի նախագահը:
Նրա խոսքով`ազատ, անկախ և հզոր, իր անվտանգությունը սեփական ուժերով ապահովելու ունակ Արցախի Հանրապետության հետագա զարգացումն ու զորացումը գերխնդիր է, ինչից, առանց չափազանցության, կախված է նաև համայն հայության ապագան: «Անկախությունն ու անվտանգությունը մեզ համար անձեռնմխելի արժեքներ են և հանդիսանում են Արցախի Հանրապետության պետականաշինության հիմնարար սկզբունքները»,- ավելացրել է Բակո Սահակյանը:

Fate of Artsakh cannot be determined without its direct participation – President Bako Sahakyan
YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. Official Stepanakert is committed to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group, President of Artsakh Bako Sahakyan said during the consultation on main provisions of the Artsakh Republic President’s 2017-2020 Program, reports Armenpress.
“We will continue to show principled stance on restoration of complete format of negotiation process. The fate of Artsakh cannot be determined without its direct participation in all rounds of the negotiation process. And here we together with Armenia will continue to take respective steps”, Bako Sahakyan said.
According to him, the further development and strengthening of free, independent and powerful Republic of Artsakh, capable of ensuring its own security, is a priority: the future of all Armenians, without exaggeration, depends on this. “Independence and security are inviolable values for us and are considered the fundamental principles of the Artsakh Republic’s statebuilding”, Bako Sahakyan said.