Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել առանց նրա անմիջական մասնակցության. Բակո Սահակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Ստեփանակերտը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Արցախի Հանրապետության Նախագահի 2017-2020թթ. ծրագրի հիմնական դրույթների ներկայացմանը նվիրված ընդլայնված խորհրդակցության ժամանակ շեշտել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը: «Մենք շարունակելու ենք սկզբունքային դիրքորոշում ցուցաբերել բանակցային գործընթացի լիարժեք ձևաչափի վերականգնման ուղղությամբ: Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել առանց նրա անմիջական մասնակցության բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին: Եվ այստեղ մայր Հայաստանի հետ մեկտեղ մենք շարունակելու ենք համապատասխան քայլեր ձեռնարկել»,- ասել է Արցախի նախագահը:
Նրա խոսքով`ազատ, անկախ և հզոր, իր անվտանգությունը սեփական ուժերով ապահովելու ունակ Արցախի Հանրապետության հետագա զարգացումն ու զորացումը գերխնդիր է, ինչից, առանց չափազանցության, կախված է նաև համայն հայության ապագան: «Անկախությունն ու անվտանգությունը մեզ համար անձեռնմխելի արժեքներ են և հանդիսանում են Արցախի Հանրապետության պետականաշինության հիմնարար սկզբունքները»,- ավելացրել է Բակո Սահակյանը:

Бако Саакян: судьба Арцаха не может быть решена без его непосредственного участия
Как передает «Арменпресс», президент Республики Арцаха Бако Саакян во время расширенного совещания, посвященного представлению основных положений программы президента Арцаха на 2017-2020 гг. подчеркнул: “Мы продолжим демонстрацию своей принципиальной позиции на восстановление полного формата переговорного процесса. Судьба Арцаха не может быть решена без его непосредственного участия на всех этапах переговорного процесса. И мы продолжим наши шаги в этом направлении совместно с матерью-Арменией”.
По его словам, сверхзадачей является дальнейшее развитие и усиление Республики Арцаха как независимого мощного государства, способного самостоятельно обеспечить свою безопасность, от чего, без преувеличения, зависит судьба всего армянского народа. “Независимость и безопасность для нас неприкосновенные и необсуждаемые ценности, являющиеся основой государственного строительства” – добавил Бако Саакян.