Հայաստանն ու Իրանը քննարկում են գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի երկրորդ օրը վարչապետ Կարեն Կարապետյանն իր կեցավայրում ընդունել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեին և էներգետիկայի նախարար Սաթթար Մահմուդիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպումների ընթացքում զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել էներգետիկայի ոլորտում երկկողմ համագործակցության մակարդակից և վստահությամբ նշել, որ երկու հարևան պետություններն ունեն փոխգործակցության զարգացման մեծ հնարավորություններ: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ փոխշահավետ հարաբերություններին: Իրանական կողմն ընդգծել է, որ շահագրգռված են Հայաստանի հետ կապերի ընդլայնմամբ ու խորացմամբ:
Հանդիպմանը քննարկվել են գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրի ընդլայնմանը, միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում քննարկվելիք հարցերին, Մեղրիի ՀԷԿ-ի ծրագրին, Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Armenia and Iran discuss expanding ‘gas for electricity’ program
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. While on an official visit to Iran, Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan met with Iranian Oil MinisterBijan Zanganeh and Energy Minister Sattar Mahmoudi, press service of the Armenian Government told Armenpress.
During the meetings the officials expressed satisfaction over the level of bilateral cooperation in energy field and stated that the two states have great opportunities for the development of mutual cooperation. The sides expressed confidence that the Armenian PM’s official visit will give new impetus to the bilateral mutually beneficial ties. The Iranian side said they are interested in expanding and deepening the relations with Armenia.
The meeting touched upon expanding the gas for electricity program, the issues to be discussed at the upcoming intergovernmental commission, Meghri HPP project, Armenia-Iran-Turkmenistan trilateral cooperation.