ՀՀ վարչապետն իրանահայ համայնքին առաջարկել է նաև շահութաբեր բիզնեսներով ամուր կամուրջ հանդիսանալ Հայաստանի և Իրանի միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն այցելել է «Արարատ» մարզամշակութային համալիր, որտեղ հանդիպել է տեղի հայ համայնքի, այդ թվում՝ գործարար հատվածի ներկայացուցիչների հետ:
Կառավարության ղեկավարը նախ ներկայացրել է պաշտոնական այցի ընթացքում անցկացված բանակցությունների մանրամասները և արդյունքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հարևան Իրանի հետ ունի տնտեսական համագործակցության, առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման մեծ ներուժ, ինչի իրացման ուղղությամբ էլ ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ՝ հաշվի առնելով Հայաստանում առկա տնտեսական ռեժիմներն ու հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ Իրանի իշխանությունների հետ քննարկվել են նաև տարածաշրջանային համագործակցության հարցեր, մասնավորապես՝ Հայաստան, Իրան, Թուրքմենստան եռակողմ ձևաչափով փոխգործակցությունը:«Վստահ եմ, որ այս եռակողմ համագործակցությունը մեծապես կնպաստի առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը: Ընդհանրապես, մեր իրանական գործընկերների հետ պայմանավորվել ենք «ռեստարտ» տալ մեր երկրների հարաբերություններին, համատեղ շարունակել կարողությունները միավորելու աշխատանքները՝ լավ արդյունքներ ունենալու համար»,- ասել է վարչապետը: Դիմելով իրանահայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ նա ասել է.«Առաջարկում եմ բոլորիդ ձեր քայլերով ամուր կամուրջ հանդիսանալ հայ-իրանական հարաբերությունների միջև ոչ միայն հայրենասիրական մղումներով, այլ նաև շահութաբեր բիզնեսներով: Համոզված եմ, որ Հայաստանում շահութաբեր ծրագրեր իրականացնելու հնարավորություններ կան, և մեր կառավարությունը կանգնելու է յուրաքանչյուր բիզնեսի կողքին: Բոլորիդ առաջարկում եմ ապրել երկու տան մեջ՝ մեկն այստեղ, մյուսը՝ Հայաստանում»:
Այնուհետև Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումները և շեշտել, որ հատկապես տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը միտված են բիզնեսի համար հավասար և բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:«Բարեփոխումներ ենք սկսել բոլոր ուղղություններով՝ հաշվի առնելով իրականացված ախտորոշման արդյունքները: Մեր նպատակն էր ախտորոշմամբ պարզել, թե ինչն է հատկապես խոչընդոտում տնտեսության զարգացմանը: Այդ առումով, մեր ծրագրերն ուղղված են կառավարման, տնտեսության արդյունավետության բարձրացմանը, հարկային և մաքսային վարչարարության պարզեցմանն ու բարելավմանը»,- ասել է վարչապետը: Միաժամանակ, նա տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին 8 ամսվա ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է 5,5 տոկոս տնտեսական աճ, այն պարագայում, երբ պետական բյուջեի նախագծով ի սկզբանե կանխատեսվել էր 3,2 տոկոսի աճ:«Ունենք 21 տոկոսի արտահանման, 28,6 տոկոսի ներմուծման աճ և ուրախալի է, որ ներմուծման շուրջ 50 տոկոսը կապիտալ ներդրումներ են ու միտված են բիզնեսի զարգացմանը, այլ ոչ թե սպառմանը: Մենք վճռական ենք զարգացնելու մեր երկրի տնտեսությունը և բիզնեսի համար ստեղծելու թափանցիկ, հավասար պայմաններ: Վստահ եմ, որ տնտեսական աճ ապահովելու բոլոր հնարավորություններն ունենք»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանել է իրանահայերի մի շարք հարցերին, որոնք վերաբերել են հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին, արդյունաբերության, զբոսաշրջության, տրանսպորտի, կրթության, գիտության, մշակույթի ոլորտներում իրականացվող քայլերին և նախագծերին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորմանը և այլն:
Հանդիպման ավարտին կառավարության ղեկավարը շրջայց է կատարել «Արարատ» մարզամշակութային համալիրով, ծանոթացել պայմաններին ու հնարավորություններին:

PM Karapetyan vows governmental support for businesses to Iranian-Armenian community
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. On the sidelines of the official visit to Iran, the Armenian governmental delegation led by Prime Minister Karen Karapetyan visited the Ararat Sports and Cultural Complex, where a meeting was held with the local Armenian community, including representatives of the business sector.
During the meeting the PM initially presented the details and results of the negotiations of the official visit.
Karapetyan emphasized that Armenia has economic cooperation with its neighbor Iran, has great potential of increasing commercial trade turnover volumes – and for this purpose different proposals were made taking into account the existing economic regimes and opportunities of Armenia.
The PM mentioned that they also discussed regional cooperation issues with the Iranian leadership, namely the Armenia, Iran Turkmenistan trilateral format partnership.
“I am convinced that this trilateral cooperation will greatly contribute to the increase of trade turnover volumes. Generally, we agreed with our Iranian partners to “restart” the relations of our countries, jointly continue the work for uniting capabilities for good results”, he said.
Addressing the Iranian-Armenian community, the PM said: “I suggest you all to act as a solid bridge with your steps between the Armenian-Iranian relations not only with patriotic motives but also with profitable businesses. I am sure that opportunities for realizing profitable businesses exist in Armenia, and our government will stand next to every business. I propose you to live in two homes – one here, and the other in Armenia””.
Afterwards the Prime Minister presented the governmental reforms and stressed that the actions namely in the economic sector are aimed at creating equal and favorable business conditions.
The PM mentioned the 5,5% economic growth in Armenia during the first 8 months of 2017, whereas only 3,2% was initially planned under the state budget.
“We have 21% export growth, 28,6% import growth and it is encouraging that nearly 50% of imports are capital investments and are aimed at the development of business, rather consumption. We are decisive in developing the economy of our country and creating transparent and equal conditions for businesses”, he said.
The PM also held a Q&A with the Iranian-Armenian community, on issues ranging from economic cooperation, ongoing reforms in Armenia, tourism, industry, transportation, education, science, culture, the NK conflict settlement and others.