Թիլերսոնը աջակցություն է հայտնել Արցախի տարածքի հնարավորինս արագ ականազերծմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը ողջունել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի հայտարարությունն այն մասին, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է Արցախի «հնարավորինս արագ և ամբողջական» ականազերծմանը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբից, Թիլերսոնն իր դիրքորոշումը հայտնել է ի պատասխան կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանի և Դևիդ Սիսիլինի ներկայացրած հարցման: Պետքարտուղարի պատասխանը հրապարակվել է այս շաբաթ:
Թիլերսոնը հաստատել է, որ շուրջ 45 մլն ԱՄՆ դոլար է հատկացվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տուժածներին:
Նա աջակցություն է հայտնել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար Էդ Ռոյսի և դեմոկրատ Էլիոտ Էնգելի առաջարկին, որը ենթադրում է ԼՂ շփման գծից հետ կանչել դիպուկահարներին, ընդլայնել սահմանային մոնիթորինգը և տեղադրել կրակի արձակման ուղղությունը հստակեցնող համակարգեր:
«Մենք ողջունում ենք պետքարտուղար Թիլերսոնի աջակցությունը ԱՄՆ կողմից ֆինանսավորվող HALO Trust կազմակերպությանը, որն Արցախում զբաղվում է ականազերմամբ: Արժևորում ենք պետքարտուղարի աշխատանքն այս հարցում, ինչպես նաև օրենսդիրների աշխատանքն ինչպես Ներկայացուցիչների տանն, այնպես էլ Սենատում: Մենք ողջունում ենք նաև պետքարտուղարի աջակցությունը Ռոյս-Էնգել առաջարկներին»,- նշել է Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի տնօրեն Արամ Համփարյանը:

Госсекретарь США поддерживает программу разминирования территорий в зоне карабахского конфликта
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) поприветствовал заявление госсекретаря США Рекса Тиллерсона о том, что Соединенные Штаты поддерживают «по возможности быстрое и полное» завершение разминирования территорий взоне карабахского конфликта.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ANCA, Тиллерсон выразил свою поддержку в ответ на вопрос конгрессменов Брэда Шермана и Дэвида Сисилина. Письменный ответ госсекретаря был обнародован на этой неделе.
Госсекретарь подтвердил, что жертвам нагорно-карабахского конфликта было предоставлено более 45 миллионов долларов вкачестве гуманитарной помощи.
Тиллерсон подтвердил поддержку Госдепа, выдвинутым председателем комитета по иностранным делам Палаты представителей Эдом Ройсом и демократом Элиотом Энгелем предложениям оботводе снайперов, запуске механизма расследования ОБСЕ иразвертывании датчиков вдоль линии соприкосновения иармяно-азербайджанской международной границы.
«Мы приветствуем поддержку госсекретаря Тиллерсона финансируемому США гуманитарному разминированию в Арцахе, а также его стремление завершить эту работу по спасению жизней как можно быстрее и максимально тщательно», - сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.