ԼՂ հակամարտությունը չունի ռազմական կարգավորում. Քրիստիան Վիգենին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը (Բուլղարիա)ամփոփել է Ադրբեջան կատարած երկօրյա այցի արդյունքները՝ հատկապես ուշադրություն հրավիրելով այն փաստի վրա, թե Լեռնային Ղարաբաղի շարունակվող հակամարտությունը ինչ ազդեցություն է գործում տարածաշրջանի բնակիչների վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԵԱՀԿ ԽՎ պաշտոնական կայքը:
Բաքվում Վիգենինը հանդիպել է Ադրբեջանի մի խումբ պաշտոնատար անձանց, այդ թվում և խորհրդարանի խոսնակ Օգթայ Ասադովի, փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովի, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ադրբեջանական պատվիրակության անդամների, խորհրդարանում ներկայացված կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև հակամարտության հետևանքով տեղահանվածների հետ:
«Մենք պետք է երբեք չմոռանանք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շարունակում է դժբախտ պատահարների պատճառ դառնալ. գոյություն ունեցող ստատուս-քվոն պարզապես անընդունելի է: Ես շարունակելու եմ աշխատել՝ այս ողբերգական իրականությունը պահելու քաղաքական առաջնորդների օրակարգում ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ միջազգային հարթակներում»,- ասել է Վիգենինը:
ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտությունը չունի ռազմական կարգավորում՝ իր աջակցությունը հայտնելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին: Վիգենինը հորդորել է կողմերին հրաժարվել ագրեսիվ հռետորաբանությունից և առավել կառուցողական ջանքեր գործադրել հանուն խաղաղության: «Աշխարհում միտում կա՝ ամեն անգամ արթնանալ, երբ հակամարտության գոտում լարվածություն է առաջանում, մինչդեռ խաղաղություն չի կարող հաստատվել պատահական ջանքերի գործադրմամբ: Բարձրագույն մակարդակներում հատուկ ուշադրության հատկացումը կարևոր է քաղաքական կամք դրսևորելու համար՝ հանուն տևական խաղաղության»,- ասել է հատուկ ներկայացուցիչը:
Անդրադառնալով մոտ ապագայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպմանը՝ Վիգենինը նշել է, որ թեպետ հիմնախնդրի լուծումը գտնելու վերջնական պատասխանատվությունն ընկնում է երկու երկրների կառավարությունների վրա, սակայն ավելի մեծ միջազգային ուշադրությունը կարող է օգնել խաղաղարար ջանքերին:
Ադրբեջանից հետո Վիգենինն այցելելու է նաև Վրաստան և Հայաստան: Տարածաշրջանային այցի արդյունքներով նա զեկույց կհրապարակի հոկտեմբերի 4-ին:
Քրիստիան Վիգենինը Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում է նշանակվել 2016 թվականի փետրվարին:

OSCE PA’s Vigenin says there is no military solution to Nagorno Karabakh conflict
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. The OSCE Parliamentary Assembly’s Special Representative on the South Caucasus, Kristian Vigenin (MP, Bulgaria), concluded a two-day visit to Azerbaijan yesterday, calling particular attention to the continued impact that the Nagorno Karabakh conflict is having on people in the region, Armenpress reports citing the OSCE PA’s official website.
In Baku, the Special Representative met with senior officials including the Speaker of the Parliament of Azerbaijan Ogtay Asadov, Deputy Minister for Foreign Affairs Araz Azimov, Members of the Azerbaijani Delegation to the OSCE PA, Members of the Foreign and Inter-parliamentary Affairs Committee, and members of parties represented in parliament, as well as representatives of civil society and people displaced by the conflict.
“We must never forget that the Nagorno Karabakh conflict continues to result in casualties – this status quo is simply unacceptable,” said Vigenin. “I plan to continue working to keep this tragic reality high on the agenda of political leaders here in the region and internationally”.
The Special Representative reiterated that there is no military solution to the conflict, expressing his support for the mediation efforts by the OSCE Minsk Group Co-Chairs. He called on all sides to stop aggressive rhetoric and to make space for more constructive efforts for peace. “There is a tendency for the world to wake up to the conflict each time there is a major escalation in hostilities, but peace cannot be achieved with occasional efforts. Dedicated attention at the highest levels is necessary to summon the political will necessary for a lasting peace,” he said.
Welcoming plans for a meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan in the near future, Vigenin stressed that while the final responsibility for finding a resolution to the conflict lies with the Governments of the two countries, greater international attention can help support peace efforts.
Vigening will also visit Georgia and Armenia. He will report on the regional visit to the OSCE Parliamentary Assembly’s Standing Committee on 4 October.
Vigenin was appointed Special Representative in February 2016 by the President of the OSCE Parliamentary Assembly.