Մեծ Բրիտանիան աջակցում է ՄԽ համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան լիարժեք աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին։ Սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում «Միացյալ Թագավորություն և Հայաստան-խորհրդարանական ժողովրդավարության գործընկերներ» խորագրով միջոցառման ընթացքում այս մասին հայտարարեց Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի և համագործակցության նախարարության Եվրոպայի և Ամերիկաների նախարար Ալան Դանքընը՝ պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շուշան Սարդարյանի հարցին։
«Մենք հակամարտող կողմերին խրախուսում ենք ակտիվորեն ներգրավվել բանակցային գործընթացում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Դանքընը:
Նա հավելեց, որ հակամարտության կարգավորումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում ահռելի տնտեսական առաջընթացի և կայունության:

YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. The United Kingdom fully supports the efforts of the OSCE Minsk Group co-chairs for the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, UK’s Minister of State for Europe and the Americas Alan Duncan said September 27 during an event titled “UK and Armenia-parliamentary democracy partners” in the Armenian Parliament in response to a question of MP Shushan Sardaryan from the ruling HHK party.
“We encourage the conflicting sides to be actively involved in the negotiations process”, Duncan said.
He added that the conflict’s settlement can lead to enormous economic progress and stability in the region.