ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը (Բուլղարիա) սեպտեմբերի 24-30-ը կայցելի Ադրբեջան, Վրաստան և Հայաստան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԵԱՀԿ ԽՎ պաշտոնական կայքը:
Վիգենինը Հարավային Կովկասի երկրներում հանդիպելու է կառավարության պաշտոնյաների, խորհրդարանական առաջնորդների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Բացի այդ, նա խոսելու է այն ազդեցությունների մասին, որ ձգձգված հակամարտությունները գործում են տարածաշրջանի բնակիչների վրա:
«Չափազանց հեշտ է խառնվել հրադադարի ռեժիմի խախտումների վիճակագրության մեջ: Տարածաշրջանի բնակիչների համար սրանք ոչ թե աբստրակտ հասկացություններ են, այլ իրական ազդեցություն նրանց բարեկեցության վրա: Հուսով եմ, որ կկարողանամ ավելի մեծ ուշադրություն հրավիրել մարդկային կյանքերի վրա ազդեցություն թողած ձգձգված հակամարտությունների վրա»,- ասել է Վիգենինը:
Քրիստիան Վիգենինը Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնում է նշանակվել 2016 թվականի փետրվարին:

Специальный представитель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу с визитом посетит Азербайджан, Грузию и Армению
Специальный представитель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиан Вигенин (Болгария) 24-30 сентября с визитом посетит Азербайджан, Грузию и Армению.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ПА ОБСЕ, Кристиан Вигенин проведет переговоры с должностными лицами правительства, представителями парламента и гражданского общества.Спецпредставитель ПА ОБСЕ, в частности, затронет влияние длительных конфликтов на жизнь людей, проживающих в регионе.
«Очень легко потеряться в статистике нарушений режима перемирия и технических передвижений. Для жителей региона это не абстрактные концепции, а реальное воздействие на их благосостояние. Надеюсь привлечь больше внимания к реальным гуманитарным последствиям затяжных конфликтов», - отметил Кристиан Вигенин.
Вигенин был назначен Специальным представителем в феврале 2016 года председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ.
Кристиан Вигенин является бывшим министром иностранных дел Болгарии и в настоящее время является заместителем главы болгарской делегации ПА ОБСЕ.