Ադրբեջանի համար բանակցային գործընթացը ընդամենը քող է զենք կուտակելու եւ իր կեղծիքը շարունակելու. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլորի համար ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը դոփում է տեղում Ադրբեջանի պատճառով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համաժողովի փակման լիագումար նիստի շրջանակում ամփոփելով համատեղ իրականացված քննարկումները՝ նաեւ կապված հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ, նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Քննարկումների ժամանակ կարևորվեց այն խնդիրը, որ Սփյուռքը, պահպանելով այն բոլոր ջանքերը, որ գործադրում է Ցեղասպանության ճանաչման հարցում, միաժամանակ էլ ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնի Արցախի հարցին: Ադրբեջանի համար բանակցային գործընթացն ընդամենը քող է զենք կուտակելու, իր կեղծիքը, իր քարոզչական պատերազմը շարունակելու համար: Ադրբեջանը գործում է և՛ միջազգային իրավունքի դեմ, և՛ միջնորդ պետությունների՝ ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի հորդորների և կոչերի դեմ, և ավելին՝ 2016 թվականին (ապրիլին քառօրյա պատերազմ սանձազերծելով-խմբ.) հստակ ցույց տվեց իր իրական դեմքը»,-ընդգծեց նա:
Շավարշ Քոչարյանի հավաստմամբ՝ 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձությունները ոչ այլ ինչ էին, քան 1990-ականների ագրեսիայի կրկնություն:
«1994 թվականի եռակողմ համաձայնագիրը՝ Ադրբեջան, Արցախ, Հայաստան, ռազմական գործողությունների դադարեցման և կրակի դադարեցման ռեժիմ հաստատելու մասին էր: Ուշադրություն եմ դարձնում ռազմական գործողությունների դադարեցում բառակապակցության վրա: Այդ տեսակետից միշտ եղել են խախտումներ, իսկ 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերը բացահայտ ռազմական գործողությունների վերսկսում էին: Ադրբեջանը կրկին հայտնվեց ագրեսորի կարգավիճակում»,-ասաց Շավարշ Քոչարյանը՝ Ադրբեջանի գործողությունները որակելով որպես մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում:

Talks are simply cover for Azerbaijan for arms buildup & continuation of fraud – says deputy FM Kocharyan
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. It is obvious for everyone that the Nagorno Karabakh conflict settlement is stalling because of Azerbaijan, Armenia’s deputy foreign minister Shavarsh Kocharyan said on the sidelines of the closing session of the Armenia-Diaspora forum.
“During the discussions, importance was attached to the issue that the Diaspora should pay greater attention to the Artsakh issue simultaneously by maintaining all the efforts which it puts for the recognition of the Genocide. The negotiations process is simply a cover for Azerbaijan for arms buildup and to continue its fraud, its propaganda war. Azerbaijan is acting against both international rights and the calls and urges of mediator countries – Russia, USA, France, and moreover, it clearly showed its true face in 2016 [April War]”, Kocharyan said.
Kocharyan said the 2016 April War was nothing but the repetition of the 1990s aggression.
“The 1994 trilateral agreement – Azerbaijan, Artsakh, Armenia, was about establishing a ceasefire and halting military operations. I draw attention on the term halting military operations. From this perspective, there have always been violations, while the 2016 April events were a re-launch of obvious military operations. Azerbaijan once again appeared as an aggressor”, Kocharyan said, branding Azerbaijan’s actions as a gross violation of humanitarian rights.