Ադրբեջանի համար բանակցային գործընթացը ընդամենը քող է զենք կուտակելու եւ իր կեղծիքը շարունակելու. Շավարշ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլորի համար ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը դոփում է տեղում Ադրբեջանի պատճառով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համաժողովի փակման լիագումար նիստի շրջանակում ամփոփելով համատեղ իրականացված քննարկումները՝ նաեւ կապված հակամարտության կարգավորման գործընթացի հետ, նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Քննարկումների ժամանակ կարևորվեց այն խնդիրը, որ Սփյուռքը, պահպանելով այն բոլոր ջանքերը, որ գործադրում է Ցեղասպանության ճանաչման հարցում, միաժամանակ էլ ավելի մեծ ուշադրություն հատկացնի Արցախի հարցին: Ադրբեջանի համար բանակցային գործընթացն ընդամենը քող է զենք կուտակելու, իր կեղծիքը, իր քարոզչական պատերազմը շարունակելու համար: Ադրբեջանը գործում է և՛ միջազգային իրավունքի դեմ, և՛ միջնորդ պետությունների՝ ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի հորդորների և կոչերի դեմ, և ավելին՝ 2016 թվականին (ապրիլին քառօրյա պատերազմ սանձազերծելով-խմբ.) հստակ ցույց տվեց իր իրական դեմքը»,-ընդգծեց նա:
Շավարշ Քոչարյանի հավաստմամբ՝ 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձությունները ոչ այլ ինչ էին, քան 1990-ականների ագրեսիայի կրկնություն:
«1994 թվականի եռակողմ համաձայնագիրը՝ Ադրբեջան, Արցախ, Հայաստան, ռազմական գործողությունների դադարեցման և կրակի դադարեցման ռեժիմ հաստատելու մասին էր: Ուշադրություն եմ դարձնում ռազմական գործողությունների դադարեցում բառակապակցության վրա: Այդ տեսակետից միշտ եղել են խախտումներ, իսկ 2016 թվականի ապրիլյան դեպքերը բացահայտ ռազմական գործողությունների վերսկսում էին: Ադրբեջանը կրկին հայտնվեց ագրեսորի կարգավիճակում»,-ասաց Շավարշ Քոչարյանը՝ Ադրբեջանի գործողությունները որակելով որպես մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում:

Шаварш Кочарян: переговорный процесс для Азербайджана всего лишь ширма, за которой он закупает оружие и продолжает сеять ложь
Для всех ясно, что процесс урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта топчется на месте по вине Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра ИД Армении Шаварш Кочарян, подводя итоги обсуждений пленарного заседания VI Всеармянского форума “Армения-Диапора”.
“При обсуждении была отмечена важность того факта, что диаспора, наряду с усилиями по признанию Геноцида, в то же время должна уделять больше внимания проблеме Арцаха. Для Азербайджана переговорный процесс всего лишь ширма, за которой он продолжает концентрацию оружия и распространяет ложь, продолжая пропагандистскую войну.
Азербайджан действует и против международного права, и против государств-посредников Франции, России, США и в апреле 2016 г показал свое истинное лицо”, - подчеркнул он.
Шаварш Кочарян уверен, что апрельские события 2016 г. (четырехдневная война) являются повторением агрессии 1990-х гг.
«Трехстороннее соглашение 1994 г между Азербайджаном, Арцахом и Арменией было о прекращении военных действий и устаановлении режима прекращения огня. Я хочу обратить ваше внимание на словосочетание “прекращение военных действий”. Однако это условие постоянно нарушалось, а апрельские события 2016 г были прямыми военными действиями. Азербайджан вновь оказался агрессором, “ – сказал Ш. Кочарян, назвав поведение Азербайджана грубым нарушением гуманитарного права.