Անելու ենք հնարավոր ամենը, որ ուսուցիչը Հայաստանում լինի պաշտպանված. Կարեն Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի՛ դպրոցականներ, ուսանողներ, ծնողներ ու ուսուցիչներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ:
Կանաչ ճանապարհ եմ մաղթում նոր ուսումնական տարում առաջին դասարան եկած մեր երեխաներին և այն երիտասարդներին, ովքեր ընդունվել են բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ: Ձեզ շատ հետաքրքիր իրադարձություններով լի ու կարևոր տարիներ են սպասում: Փորձեք հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել այդ ժամանակը:
Այս օրվա գլխավոր հերոսներն են նաև ուսուցիչները, քանի որ նրանք չափազանց մեծ դերակատարություն ունեն մեր երեխաների կրթման և դաստիարակման գործում: Ուսուցիչներից է կախված, թե ինչ գիտելիքներ է ստանալու երեխան, բարոյական ինչ սկզբունքներով է առաջնորդվելու մեծ կյանքում, որքանով է մրցունակ ու ակտուալ լինելու ժամանակակից աշխարհում, ինչպես է դրսևորվելու հասարակության մեջ ու ինչպես է վերաբերվելու իր երկրին:
Բոլորս ենք ժամանակին աշակերտ եղել ու բոլորս էլ հիշում ենք մեր սիրելի ուսուցիչներին, որոնց մինչ օրս շատ շնորհակալ ենք այն ամենի համար, ինչ նրանք տվել են մեզ:
Ուզում եմ իմ անսահման հարգանքն ու երախտագիտությունը հայտնել ուսուցիչներին իրենց աշխատանքի համար՝ մաղթելով նրանց քաջառողջություն, համբերություն, լավատեսություն ու երջանկություն: Ուզում եմ նաև, որ վստահ լինեք, որ մենք անելու ենք հնարավորը, որպեսզի ուսուցիչը Հայաստանում լինի մաքսիմալ պաշտպանված և գնահատված պետության կողմից՝ գիտակցելով, որ ինչ էլ անենք, պարտք ենք ունենալու ձեր հանդեպ: Մի՛շտ»:

Мы сделаем все возможное, чтобы учитель в Армении был максимально защищен и оценен государством: премьер-министр
Премьер-министр Армении Карен Карапетян направил поздравительное послание по случаю Дня знаний.
«Дорогие школьники, студенты, родители и учителя!
Сердечно поздравляю вас с Днем знаний.
Желаю «зеленой дороги» в новом учебном году пришедшим в первый класс нашим детям и молодежи, поступившей в высшие учебные заведения. Вас ожидают полные интересных событий, важные годы. Попытайтесь максимально эффективно использовать это время.
Главными героями этого дня являются и учителя, поскольку крайне велика их роль в деле обучения и воспитания наших детей. От учителей зависит, какие знания получит ребенок, какими нравственными принципами он будет руководствоваться во взрослой жизни, насколько конкурентоспособным и актуальным будет в современном мире, как проявит себя в обществе и как будет относиться к своей стране.
Мы все в свое время были учащимися и помним наших любимых учителей, которым по сей день мы очень благодарны за все, что они нам дали.
Хочу выразить свое безграничное уважение и признательность учителям за их работу, пожелав им крепкого здоровья, терпения, оптимизма и счастья. Хочу также, чтобы вы были уверены, что мы сделаем все возможное, чтобы учитель в Армении был максимально защищен и оценен государством, осознавая: что бы мы ни сделали, все равно будем в долгу перед вами. Всегда!»