Անելու ենք հնարավոր ամենը, որ ուսուցիչը Հայաստանում լինի պաշտպանված. Կարեն Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասվում է.
«Սիրելի՛ դպրոցականներ, ուսանողներ, ծնողներ ու ուսուցիչներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ:
Կանաչ ճանապարհ եմ մաղթում նոր ուսումնական տարում առաջին դասարան եկած մեր երեխաներին և այն երիտասարդներին, ովքեր ընդունվել են բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ: Ձեզ շատ հետաքրքիր իրադարձություններով լի ու կարևոր տարիներ են սպասում: Փորձեք հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել այդ ժամանակը:
Այս օրվա գլխավոր հերոսներն են նաև ուսուցիչները, քանի որ նրանք չափազանց մեծ դերակատարություն ունեն մեր երեխաների կրթման և դաստիարակման գործում: Ուսուցիչներից է կախված, թե ինչ գիտելիքներ է ստանալու երեխան, բարոյական ինչ սկզբունքներով է առաջնորդվելու մեծ կյանքում, որքանով է մրցունակ ու ակտուալ լինելու ժամանակակից աշխարհում, ինչպես է դրսևորվելու հասարակության մեջ ու ինչպես է վերաբերվելու իր երկրին:
Բոլորս ենք ժամանակին աշակերտ եղել ու բոլորս էլ հիշում ենք մեր սիրելի ուսուցիչներին, որոնց մինչ օրս շատ շնորհակալ ենք այն ամենի համար, ինչ նրանք տվել են մեզ:
Ուզում եմ իմ անսահման հարգանքն ու երախտագիտությունը հայտնել ուսուցիչներին իրենց աշխատանքի համար՝ մաղթելով նրանց քաջառողջություն, համբերություն, լավատեսություն ու երջանկություն: Ուզում եմ նաև, որ վստահ լինեք, որ մենք անելու ենք հնարավորը, որպեսզի ուսուցիչը Հայաստանում լինի մաքսիմալ պաշտպանված և գնահատված պետության կողմից՝ գիտակցելով, որ ինչ էլ անենք, պարտք ենք ունենալու ձեր հանդեպ: Մի՛շտ»:

‘We will do everything for teacher to be protected in Armenia’ – PM Karapetyan
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan addressed a congratulatory message on the Day of Knowledge, press service of the government told Armenpress.
“Dear schoolchildren, students, parents and teachers,
I cordially congratulate you on the Day of Knowledge.
I wish a green path to our first-year children in the new academic year and those young people who have been admitted to the higher educational institutions. You will have very interesting and important years full of events. Try to use that time as effectively as possible.
Today’s main heroes are also teachers since they play a great role for educating and upbringing our children. It depends on teachers what knowledge a child will receive, with which moral principles he/she will be guided, to what extent he/she is competitive, how will behave within the public and how will be his/her attitude towards own country.
All of us have been pupils at once and all of us remember our beloved teachers to whom we are very thankful till now for what they have given to us.
I want to express my immense respect and gratitude to teachers for their work, wishing them good health, patience, optimism and happiness. I also want for them to be sure that we will do everything possible for the teacher to be maximally protected and appreciated by the state, realizing that whatever we do, we always will owe it to you”.