Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի դպրոցների առաջին դասարանցիների թիվն ավելացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներն այս ուսումնական տարում կունենան ավելի շատ առաջին դասարանցի, քան նախորդ տարի: Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներում գերակշռում են աղջիկները, իսկ Վայոց ձորում՝ տղաները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին փաստեցին դպրոցների տնօրենները:
Տավուշի մարզի Ներքին կարմիրաղբյուր, Դովեղ և Այգեպար գյուղերի միջնակարգ դպրոցներ այս տարի կգնան 7-ական աշակերտներ՝ նախորդ տարվա 3-ի և 4-ի և 2-ի փոխարեն: Ներքին կարմիրաղբյուրում նրանցից 5-ն աղջիկ են, 2-ը՝ տղա, իսկ Դովեղում և Այգեպարում՝ 4 աղջիկ, 3 տղա:
Նույն մարզի Կողբ գյուղի 2-րդ միջնակարգ դպրոցում այս ուսումնական տարում ևս աշակերտների թվի ավելացում է նկատվում՝ 25 աշակերտ նախորդ տարվա 23-ի համեմատ: Դպրոցի տնօրեն Ամալյա Ղարագյոզյանի խոսքով՝ դպրոցում վերջին տարիներին բարձր առաջադիմություն է նկատվում: «18 շրջանավարտից 15-ն այս տարի ընդունվել են բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ: Նախորդ տարի ունեցել ենք 2 մեդալակիր: ԵՊՀ-ի դպրոցական օլիմպիադայում՝ դպրոցից 2 աշակերտ զբաղեցրել են 1-ին և 3-րդ մրցանակային տեղերը՝ ստանալով ուսման 50 և 30 տոկոս զեղչ»,-ասաց Ամալյա Ղարագյոզյանն ու հավելեց, որ դպրոցը նաև հրատապ ծրագրով մարզպետարանից ստացել է գումար, և ամռան ընթացքում փոխել են պատուհաններն ու կարգի բերել նախամուտքը:
Սահմանամերձ որոշ գյուղերի դպրոցներում նաև աշակերտների համալրում է եղել նույն մարզի, այլ մարզերի, այդ թվում նաև Երևանի դպրոցներից: Սևքար գյուղի դպրոցի տնօրեն Նաիրա Թանանյանի խոսքով՝ առաջին դասարանցիներից բացի, դպրոցն ընդունել է նաև 3 աշակերտ Տավուշի մարզի այլ գյուղերից և 2 աշակերտ՝ Երևանից: «Երեխաների ծնողները երկրում չեն, նրանք էլ եկել են այստեղ՝ տատիկ-պապիկի տուն և ընդունվել մեր դպրոց»,-նշեց տնօրենը:
Վայոց ձորի սահմանամերձ գյուղերի առաջին դասարանցիների գերակշիռ մասը տղաներ են: Խաչիկ գյուղի դպրոցի առաջին դասարան այս տարի կգնա 7 տղա և 5 աղջիկ: «Վերջին 10 տարվա ընթացքում առաջին դեպքն է, որ դպրոցն այդքան շատ առաջին դասարանցի է ընդունում: Վերջին երկու տարում ունեցել ենք 2-ական շրջանավարտ: Այս տարվա շրջանավարտներից մեկն ընդունվել է ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետ անվճար ուսուցման համակարգով»,-ասաց դպրոցի տնօրեն Քաջիկ Խաչատրյանը:
Խնձորուտ գյուղի միջնակարգ դպրոցն այս ուսումնական տարում կունենա 5 առաջին դասարանցի՝ 2 աղջիկ, 3 տղա: Ամենաշատ առաջին դասարանցիներ ունեցել են նախորդ տարի՝ 13 հոգի: Դպրոցում միացյալ դասեր անցկացնող դասարաններ չկան: Իսկ Սերս գյուղի հիմնական դպրոց այս տարի կգնա 1տղա աշակերտ: Ինչպես ասաց դպրոցի տնօրեն Էմանուել Հարությունյանը՝ երկուական դասարաններ դասերը կանցկացնեն միասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ԿԳՆ-ից, այս ուսումնական տարում ողջ հանրապետությունում առաջին դասարանցիների ակնկալվող թիվը շուրջ 40.000 է: Աշակերտների հստակ թիվը պարզ կդառնա սեպտեմբերի 6-ին:

В приграничных районах Армении увеличилось число первоклассников, которые пойдут в школы в этом году
В приграничных районах Армении, по сравнению с прошлым годом, увеличилось число первоклассников, которые пойдут в школы в этом году. В школах Тавушской области – больше девочек, а в Вайоц Дзоре – мальчиков. Об этом в беседе с «Арменпресс» рассказали директоры школ районов.
В селах Неркин-Кармирахпюр, Довех, Айгепар Тавушской области в первый класс пойдут по 7 учеников, тогда как в прошлом году их было, соответственно, 3, 4-ի и 2.
В селе Кохб Тавушской области в первый класс пойдут 25 учеников, тогда как в прошлом году их было 23. По словам директора школы Амалии Карагезян, в последние годы в школе повысилась успеваемость. «В этом году из 18 выпускников 15 поступили в ВУЗы, в прошлом году у нас было 2 медалиста. В школьной олимпиаде, проводимой в ЕГУ, 2 ученика заняли 1-е и 3-е места, за что получили скидки на плату за обучение, соответственно, в 50% и 30%»,- сказала Амалия Карагезян. По ее словам, школа получила от областной администрации средства, на которые за лето поменяли окна и отремонтировали холл школы.
По словам директора школы села Севкар Наиры Тананян, в этом году ряды их учеников пополнились за счет поступления в школу детей из сосеедних общин и из Еревана. «Родители детей заграницей, и они будут жить с бабушками-дедушками»,- сказала она.
В школах Вайоц Дзора среди первоклассников больше мальчиков. В селе Хачик в первый класс пойдут 7 мальчиков и 5 девочек. «Так много первоклассников у нас будет впервые за последние 10 лет. В последние 2 года мы давали по 2 выпускника. Один из них в этом году поступил на бесплатное обучение на факультет радиофизики ЕГУ»,- сказал директор школы Каджик Хачатрян.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью МОН Армении, по всей республике в первый класс пойдут около 40.000 детей. Точное число первоклассников будет известно к 6-у сентября.