558 զոհ և 1293 վիրավոր. voskanapat.info-ն հրապարակել է Ապրիլյան պատերազմում Ադրբեջանի կորուստների մասին փաստաթուղթ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը voskanapat.info կայքում հրապարակել է մի փաստաթուղթ, որը նոր բացահայտումներ է անում 2016թ. ապրիլի քառօրյա պատերազմում Ադրբեջանի կորուստների ու վիրավորների թվի առնչությամբ: Փաստաթուղթը Ադրբեջանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Նաջմեդդին Սադիկովը հասցեագրել է պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովին դեռևս անցյալ տարվա ապրիլի 28-ին։
«Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար
գեներալ-գնդապետ Զ.Հասանովին
Հարգելի պարոն նախարար.
Զեկուցում եմ Ձեզ, որ 2016թ. ապրիլի 2-6-ն ընկած ժամանակահատվածում ԱՀ ԶՈւ անձնակազմի ընդհանուր կորուստները կազմել է 558 զոհված և 1293 վիրավոր զինծառայող: Վիրավոր զինծառայողներից 58-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում: Զոհված 558 զինծառայողներից 52-ի անձը հնարավոր չէ նույնականացնել:
Զոհված զինծառայողներից 205-ը հանդիսանում են ՊՆ ՀՆ ուժերի զինծառայողներ: Նրանցից 98-ը զոհվել են Թալիշ-Աղդարա (Մարտակերտ), 32-ը` Ֆիզուլի-Ջեբրայիլ, իսկ 75-ը` կենտրոնական ուղղություններով իրականացված հարձակողական մարտական գործողությունների ժամանակ:
ԱՀ բնակչության շրջանում Զինված Ուժերի հանդեպ բացասական քննադատությունները, Բանակի անձնակազմի բարոյահոգեբանական ոգու հետագա անկումը և անձնակազմի խուճապային տրամադրությունները վերացնելու նպատակով առաջարկում եմ.
1. ԱՀ ԶՈւ-ի զոհված զինծառայողների դիերի փոխանցումը չիրականացնել միաժամանակ (շաբաթական մոտ 60):
- Զոհված զինծառայողների մի մասի հուղարկավորության արարողությունները ծնողների հետ համաձայնեցնելով իրականացնել գիշերային ժամերին` վերահսկողության ներքո:
- Զոհվածների ընտանիքներին ՊՆ հիմնադրամից հատկացնել 5000 մանաթ:
Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված Ուժերի Գլխավոր Շտաբի Պետ
Պաշտպանության Նախարարի Առաջին Տեղակալ
գեներալ-գնդապետ Ն.Սադիկով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշված է փաստաթղթում:
Մելիք-Շահնազարյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ ՆաջմեդդինՍադիկովի այս զեկուցագիրը, ադրբեջանական մամուլում և հատկապես սոցիալական ցանցերում մշտապես հանդիպող բազում գնահատականները, խոսում են այն մասին, որ Ադրբեջանում իրենց քաղաքականության արդյունավետությունը ռեալ գնահատելու լուրջ խնդիր կա։ Միմյանց չխաբելու, հարգելու, սուտը պետական քաղաքականության մակարդակ չհասցնելու, փաստերին իրատեսական գնահատական տալու խնդիր կա։ Մի բան, որից այդքան հետևողականորեն խուսափել է Ալիևի վարչակազմը և որպես արդյունք ստացել պարտվողական տրամադրություններով հասարակություն։ Ժողովուրդ, որն արդեն պահանջում է իրենից ընդունել պարտությունը։ Եվ այդ պահանջն օր օրի ավելի լսելի է դառնում։

558 killed and 1293 wounded: Document on Azerbaijan’s losses in April war published at voskanapat.info
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. Political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan published a document at voskanapat.info website which makes new discoveries over the number of losses and wounded of Azerbaijan during the April four-day war of 2016, reports Armenpress.
Chief of the general staff of the Azerbaijani armed forces Najmaddin Sadikhov addressed the document to defense minister Zakir Hasanov on April 28, 2016.
“To the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel-General Z. Hasanov
I report to you that the total losses of the Azerbaijani armed forces’ staff in the period from April 2 to 6 of 2016 were 558 killed and 1293 wounded soldiers. 58 of the wounded soldiers are in critical condition. 52 out of 558 killed soldiers cannot be identified.
205 out of the killed soldiers are servicemen of the special-purpose forces of the defense ministry. 98 of them have been killed during military operations in Talish-Aghdara (Martakert), 32 in Fuzuli-Jabrayil, and 75 have been killed during the military operations conducted at central directions.
In order to eliminate the negative criticisms of the Azerbaijani society towards the armed forces, the further fall of the moral and psychological spirit of the army staff and the panic of the staff, I propose:
1. Not to conduct the transfer of the bodies of killed soldiers of the Azerbaijani armed forces at the same time (about 60 per week).
2. To carry out the funerals of some of the killed soldiers during the night hours under supervision in agreement with their parents
3. To allocate 5000 manats from the defense ministry’s fund to families of the victims
Chief of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, First Deputy Minister of Defense, Colonel-General N. Sadikhov”, stated in the document.
According to political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan, this report by the chief of the general staff of the Azerbaijani armed forces Najmaddin Sadikhov, numerous assessments in Azerbaijani media and especially in social networks speak about the fact that Azerbaijan faces a serious problem to really assess the effectiveness of its policy. There is a problem of not cheating, respecting each other, not bringing the lie to a state policy level, giving realistic assessment to facts. One thing that has been consistently avoided by the Aliyev regime, and as a result it received a society with defeatist mood. People who already urge him to accept the defeat. And this demand day by day becomes more and more heard.