Մինսկի խմբի համանախագահները ծրագրում են աշնանն այցելել տարածաշրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ծրագրում են Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների հնարավոր հանդիպումից հետո 2017 թվականի աշնանն այցելել տարածաշրջան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Հիքմեթ Հաջիևը:
«Բրյուսելում Ադրբեջանի և Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպմանը կողմերին առաջարկ է արվել հանդիպել այս տարի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում: Ադրբեջանը տվել է իր համաձայնությունը»,- ասել է Հաջիևը:
Նա նշել է, որ արտգործնախարարները երկու երկրի նախագահներին կփոխանցեն այս տարվա ընթացքում հանդիպելու առաջարկը: «Նախագահների ակնկալվող հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ծրագրում են ընթացիկ տարվա աշնանն այցելել տարածաշրջան»,- հայտնել է նա:
Բրյուսելում հուլիսի 11-ին կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամադյարովի հանդիպումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի և Ռիչարդ Հոգլանդի նախաձեռնությամբ, որին ներկա է եղել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը: Հանդիպմանը շարունակվել են ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման շուրջ քննարկումները:
Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է շփման գծում իրավիճակի կայունացման անհրաժեշտությունը ու այդ նպատակով շեշտել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը: Եռանախագահներն արտգործնախարարներին խնդրել են Նախագահներին փոխանցել իրենց առաջարկը այս տարվա ընթացքում գագաթնաժողովի կազմակերպման վերաբերյալ։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտգործանախարարների հաջորդ հանդիպումը անցկացնել սեպտեմբերին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում։

Сопредседатели МГ ОБСЕ хотят осенью посетить Азербайджан и Армению
Сопредседатели Минской группы (МГ) ОБСЕ планируют посетить Азербайджан иАрмению осенью этого года после ожидаемой встречи президентов двух стран, сообщил РИА Новости официальный представитель азербайджанского МИД Хикмет Гаджиев.
Накануне вБрюсселе поинициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (РФ), Ричарда Хогланда (США) иСтефана Висконти (Франция) состоялась встреча глав МИД Азербайджана иАрмении Эльмара Мамедъярова иЭдварда Налбандяна. На ней присутствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ всвоем заявлении поитогам встречи попросили передать президентам Армении иАзербайджана предложение опроведении встречи глав двух государств в2017 году.
"На встрече глав МИД Азербайджана иАрмении вБрюсселе сторонам было предложено провести очередную встречу врамках сессии Генеральной Ассамблеи ООН втекущем году. Азербайджан дал согласие наэту встречу",— сказал Гаджиев. Как сообщает Арменпресс, об этом передаетРИА «Новости».
По его словам, опредложении сопредседателей МГ ОБСЕ овстрече президентов Азербайджана иАрмении главам государств доложат министры иностранных дел. "После ожидаемой встречи президентов сопредседатели МГ ОБСЕ планируют посетить регион (Азербайджан, Нагорный Карабах иАрмению) осенью текущего года",— отметил представитель МИД.