Մինսկի խմբի համանախագահները վերահաստատում են ԼՂ խնդիրը բացառապես բանակցություններով լուծելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինսկի խմբի համանախագահները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են, որ արցախա-ադրբեջանական խնդրի կարգավորումը հնարավոր է բացառապես բանակցությունների միջոցով: Հայկական կողմը ևս վերահաստատում է իր դիրքորոշումը՝ առանց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացման, անհնար է առաջընթաց ապահովել բանակցություններում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 12-ին կայացած ասուլիսում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման առթիվ այս մասին ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի՝ երեկ տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ առանձնացրել եմ 3 կարևոր կետ: Համանախագահները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են բացառապես բանակցությունների միջոցով խնդրի կարգավորումը, երկրորդ՝ հայկական կողմը ևս վերահաստատում է իր դիրքորոշումը, որ առանց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացման անհնար է առաջընթաց ապահովել բանակցություններում, և Ադրբեջանը շարունակում է իր ապակառուցողական մոտեցումներն ու գործնականում չի իրականացնում պայմանավորվածությունները»,-ասաց Շարմազանովը:
Նրա կարծիքով՝ հայկական կողմը պետք է շարունակի իր կոշտ դիրքորոշումը: «ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 18-ին ԱԺ-ում հստակ նշեց, որ ամենակարևորն Արցախի քաղաքացիների անվտանգության ապահովումն է, և երկրորդ՝ խնդիրը պետք է լուծվի Արցախի քաղաքացիների ամբողջական, ազատ կամարտահայտության իրացման ճանապարհով»,-նշեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ մյուս կողմից միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին համանախագահ երկրները պետք է համոզման կամ ճնշման ճանապարհներ փնտրեն՝ ազդելու Ադրբեջանի վրա, որպեսզի կատարի այդ պայմանավորվածությունները: Շարմազանովը կարևորեց նաև համանախագահ երկրներից մեկի՝ ՌԴ-ի արտաքին գործերի նախարարության խիստ գնահատականը՝ ազգությամբ հայ Ռուսաստանի քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանում վայրի վերաբերմունքի առնչությամբ: «Ապրիլյան պատերազմից հետո Ադրբեջանը ցանկանում էր նոր բանակցային կետից սկսել, որը նրան չհաջողվեց, և Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններն Ադրբեջանի անհաջողությունն էին, որովհետև վստահության մեխանիզմների անհրաժեշտությանը հայկական կողմը մշտապես կողմ է արտահայտվել, իսկ մեկ տարի անց չունենք առաջընթաց»,-եզրափակեց ԱԺ փոխխոսնակը:

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group Co-Chairs once again reaffirm that the settlement of the Artsakh-Azerbaijan conflict is possible exclusively through negotiations, Eduard Sharmazanov- Vice Speaker of Armenia’s Parliament, told reporters on July 12, reports Armenpress.
He said the Armenian side reaffirms its stance according to which it is impossible to ensure progress in negotiations without the implementation of the Vienna and St. Petersburg agreements.
“I have identified three important points over the July 11 meeting results of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov. The Co-Chairs once again reaffirm that the conflict must be settled exclusively though negotiations, secondly, the Armenian side as well reaffirms its stance that it is impossible to reach progress in negotiations without the implementation of the Vienna and St. Petersburg agreements, and third one is that Azerbaijan continues its unconstructive approaches and doesn’t implement the agreements in practice”, Sharmazanov said.
According to him, the Armenian side must continue its tough stance. “The Armenian President Serzh Sargsyan clearly stated in his May 18 speech at the Parliament that the most important is to ensure the safety of the citizens of Artsakh, and secondly, the issue must be solved through the realization of full, free expression of will of the Artsakh citizens”, Sharmazanov said.
Sharmazanov said on the other hand the international community and first of all the Co-Chairing countries must find ways for convincing or pressure to have an impact on Azerbaijan so that it will implement the agreements. Sharmazanov also attached importance to the strict assessment of the Foreign Ministry of Russia, as a Co-Chairing country, over the Azerbaijani discriminative attitude towards Russian citizens of Armenian descent.
“After the April war Azerbaijan wanted to start from a new negotiation point, however, it failed, and the Vienna and St. Petersburg agreements were a failure of Azerbaijan since the Armenian side has always supported installing trust mechanisms, but a year later we still do not have progress”, the Parliament’s Vice Speaker said.