Ստեփանակերտը Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումից միջազգային հանրության դիրքորոշման հնչեցում է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը շատ կարևոր է միջազգային հանրության դիրքորոշման հստակ հնչեցման տեսանկյունից։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը։«Մենք միշտ արժևորել ենք ցանկացած նման հանդիպում։ Այս հանդիպումներից, իհարկե, դժվար է ակնկալել վերջնական, համապարփակ կարգավորում։ Այդ ամենը հնարավոր չէ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ապակառուցողական, աննորմալ պահվածքը։ Այն, որ նմանատիպ հանդիպումները կարևոր են խաղաղության և կայունության պահպանման տեսանկյունից՝ միանշանակ է։ Բացի այդ, սա ոչ միայն երկու արտգործնախարարների հանդիպում է, այլև միջազգային հանրության դիրքորոշումն է հստակ հնչում այդ հանդիպումների ժամանակ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից 3-ը ներգրավված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մեջ»,- նշեց Բաբայանը:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հուլիսի 11-ին Բրյուսելում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախագահների նախաձեռնությամբ և ներկայությամբ հանդիպում կունենա Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։

Artsakh expects expression of stance by international community from Nalbandian-Mammadyarov meeting
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. The meeting of Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan is very important from the perspective of expressing clear stance by the international community, Davit Babayan – spokesman of the President of Artsakh, told Armenpress.
“We have always appreciated any such meeting. Of course, it’s difficult to expect final, comprehensive settlement from these meetings. This is impossible taking into account Azerbaijan’s unconstructive, abnormal behavior. It is definite fact that such meetings are important in terms of maintaining peace and stability. Moreover, this is not only a meeting of the two Foreign Ministers, but also the clear stance of the international community is expressed during these meetings. 3 of the permanent members of the UN Security Council are included in the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship”, Davit Babayan said.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian will meet Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov on July 11 in Brussels upon the initiative and in presence of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.