Ադրբեջանը հրաժարվում է Վիեննայի և Պետերբուրգի համաձայնություններից և կրում սադրանքների հետևանքների պատասխանատվությունը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քանի դեռ Ադրբեջանը չի կատարում 1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները, հրաժարվում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված համաձայնությունները, հատկապես զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ, որը կարող է նաև կանխարգելման մեխանիզմ հանդիսանալ, ապա հենց Ադրբեջանի ղեկավարությունն է կրում իր սադրանքների հետևանքների համար ողջ պատասխանատվությունը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ Քիշնևում մասնակցեց Արևելյան գործընկերության երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը հաջորդած ասուլիսում:
«Կրկին Ադրբեջանի ներկայացուցիչները, չարաշահելով այս հարթակը, օրակարգի թեմայի՝ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում համագործակցության մասին խոսելու փոխարեն հանդես են գալիս սադրիչ հայտարարություններով։ Անվտանգությունը մեր տարածաշրջանում շարունակում է վտանգված լինել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում Ադրբեջանից մշտապես հնչող ուժի կիրառման սպառնալիքների պատճառով: 2016թ. ապրիլին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի դեմ, որն ուղեկցվեց միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, քաղաքացիական բնակչության, ներառյալ երեխաների, կանանց ու ծերերի նկատմամբ իրականացված վայրագություններով, զոհվածների մարմինների խոշտանգումներով, ԴԱԵՇ-ի ոճով գլխատումներով»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա հայտարարել է, որ հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի ղեկավարությունը կրկին, տխրահռչակ ահաբեկչական կազմակերպությունների ոճով, ինչպես շատ անգամ դրանից առաջ, իր ժողովրդին որպես կենդանի վահան օգտագործեց` Լեռնային Ղարաբաղը ծանր հրետանիով, ներառյալ TR-107 համազարկային հրթիռային համակարգով ռմբակոծելու համար։ Ի պատասխան, ԼՂ պաշտպանական բանակը ստիպված էր ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ գործողությունների դեմ ինքնապաշտպանության դիմել։

Azerbaijan must bear the entire responsibility for consequences of provocations – Armenian FM
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. As long as Azerbaijan doesn’t fulfill its obligations assumed under the 1994-1995 trilateral ceasefire agreements, refuses to implement the agreements reached at the Vienna and St. Petersburg summits, in particular, concerning the installation of investigative mechanism for ceasefire violations which can serve also as a preventive mechanism, the leadership of Azerbaijan bears the entire responsibility for the consequences of its provocations, Edward Nalbandian – Foreign Minister of Armenia, said at the press conference in Chisinau following the informal ministerial meeting of the Eastern Partnership, reports Armenpress.
“The Azerbaijani representatives, again by abusing this platform, deliver provocative statements instead of talking about the topic of the agenda, the cooperation within the Eastern Partnership. Security in our region remains under danger due to Azerbaijan’s constant threats of use of force in the context of the Nagorno Karabakh conflict. In April 2016 Azerbaijan unleashed a large-scale aggression against Artsakh which was accompanied by gross violations of international humanitarian law, atrocities committed against civilians, including children, women and elderly people, tortures of the victims’ bodies, beheadings in DAESH style”, the Armenian FM said.
FM Nalbandian announced that on July 4 the Azerbaijani leadership again, as many times before, used its own people as a human shield to bombard Nagorno Karabkah with heavy artillery, including TR-107 multiple rocket launchers. In response, the Nagorno Karabakh Defense Army had to take countermeasures against the Azerbaijani aggressive actions.