ՄԱԿ-ը կոչ է արել ԼՂ հակամարտող կողմերին վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպությունը մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում բռնության նոր դեպքերի գրանցման առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին խոսել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուջարիկը:
«Ինչպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նշել է 2017 թվականի հունիսի 22-ի հայտարարության մեջ՝ մենք բոլորս մեծապես անհանգստացած ենք անվտանգության վիճակի վատթարացմամբ, այդ թվում և շփման գծում և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ավելի լայն շրջանում հրադադարի ռեժիմի խախտումների առնչությամբ»,- Նյու Յորքում ասել է Դյուջարիկը:
Նա ընդգծել է, որ իրենք ի գիտություն են ընդունել և հայտարարել են, որ աջակցում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությանը՝ կապված հուլիսի 4-ին Ֆիզուլիի շրջանի Ալխանլի շրջանում հրադադարի ռեժիմի խախտման հետ, որը մարդկային զոհերի, այդ թվում և քաղաքացիական անձանց մահվան պատճառ է դարձել: «Մենք կոչ ենք անում կողմերին զերծ մնալ ցանկացած ռազմական գործողությունից և խստորեն հորդորում ենք նրանց անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը թուլացնելու և հետագա բռնությունը կանխելու նպատակով: Ամենասեղմ ժամկետներում բանակցային սեղանի շուրջ բարի կամքով վերադառնալը միակ ճանապարհն է՝ լուծելու այս երկարատև ու վտանգավոր հակամարտությունը»,- ասվում է մամուլի խոսնակի հայտարարության մեջ:

UN calls on NK conflicting sides to return to negotiation table
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The United Nations is concerned over the recent ceasefire violations in the Nagorno Karbakh line of contact, Stéphane Dujarric - spokesman for the UN Secretary-General, said at a press briefing, reports Armenpress.
“As the Secretary-General underlined on 22June, we are increasingly concerned over the deteriorating security environment, including the most recent ceasefire violations along the Line of Contact and in the broader Nagorno Karabakh conflict zone”, he said.
Stéphane Dujarric stated that they took note of and echo the Co-Chairs’ recent statement with reference to the renewed violence on 4July at Alkhanli village of Fizuli region, which resulted in casualties, including among civilians.
“We call upon the sides to refrain from any military action, and strongly urge them to take immediate steps to de-escalate tensions and prevent further violence. An early return to the negotiations table in good faith is the only way to resolve this long-standing and dangerous conflict”, the UN Secretary-General’s spokesman said.