Եվրախորհրդարանը բացառում է ԼՂ հակամարտության ռազմական կարգավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դևիդ ՄքԱլիսթերը, ԵՄ-Հայաստան և ԵՄ-Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովների նախագահ Սաջադ Քարիմը և «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռեբեկա Հարմսը հայտարարություն են տարածել հուլիսի 4-ին Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման փաստի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունը:
«Եվրախորհրդարանը մեծապես մտահոգված է այս շաբաթվա սկզբին վերսկսված բռնության առնչությամբ, որը Ֆիզուլիի շրջանում դարձել է քաղաքացիական անձանց մահվան պատճառ: Մենք մեր խորը վշտակցությունն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին:
Մենք կոչ ենք անում անմիջապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները: Ինչպես ասվել է նախկինում, մենք հավատացած ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի ռազմական կարգավորում: Փոխարենը հակամարտությունը կարիք ունի շուտափույթ քաղաքական կարգավորման՝ համաձայն միջազգային իրավունքի: Սա միակ ճանապարհն է՝ դադարեցնելու երկու կողմերի զինվորների ու քաղաքացիական անձանց շրջանում կորուստները:
Մենք լիարժեքորեն աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերին ու առաջարկներին: Որպեսզի այս միջնորդությունը հաջողելու հնարավորություն ունենա, Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է քաղաքական քաջություն գտնեն բարեխղճորեն բանակցություններ անցկացնելու համար»:

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. David McAllister (EPP, DE), Chair of the Foreign Affairs Committee, Sajjad Karim (ECR, UK), Chair of the Delegation to the EU-Armenia and EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committees and Rebecca Harms (Greens/EFA, DE), Chair of the Delegation to the Euronest Parliamentary Assembly, issued a statement over the July 4 ceasefire violation in the Artsakh-Azerbaijan line of contact.
Armenpress presents the full statement:
“The European Parliament is greatly concerned about the renewed violence earlier this week between Armenia and Azerbaijan which has yet again led to the death of civilians, in the Fizuli region. We express our deep condolences to the families of the victims.
We call for an immediate stop to military hostilities between Armenia and Azerbaijan. As previously stated, we firmly believe that the Nagorno Karabakh conflict does not have a military solution. Instead, the conflict needs an early political settlement in accordance with international law. This is the only way to stop unnecessarily claiming the lives of civilians and soldiers on both sides.
We fully support the mediation efforts and proposals of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. In order for this mediation to have a chance of success, both Armenia and Azerbaijan need to find the political courage to negotiate in good faith”.