ԼՂ հակամարտության լուծման միակ ճանապարհը բանակցություններն են. ԱՄՆ պետդեպ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետդեպարտամենտը խիստ մտահոգություն է հայտնել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հուլիսի 4-ին հրադադարի ռեժիմի խախտման նոր փաստի առնչությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ խոսել է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Հիթեր Նոյերթը:
«Միացյալ Նահանգները խիստ մտահոգված է հուլիսի 4-ին Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի խախտման փաստի առնչությամբ, որը պատճառ դարձավ քաղաքացիական անձանց շրջանում կորուստների, այդ թվում և հազիվ երկու տարեկան երեխայի մահվան: Դա տեղի է ունեցել շփման գծում: Մենք ցանկանում ենք ի սրտե մեր ցավակցությունները հայտնել զոհերի ընտանիքներին:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ միասին մենք կոչ ենք անում կողմերին դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ: Այդ տարածաշրջանում մեր քաղաքականությունը հստակ է. հակամարտության լուծման միակ ճանապարհը բանակցություններն են ՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա, որը հավատարիմ է ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության ու ինքնորոշման սկզբունքներին»,- նշել է Նոյերթը:

Only solution to Nagorno Karabakh conflict is negotiated settlement – US State Department
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The US Department of State expressed deep concern over the July 4 ceasefire violations in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, the State Department spokesperson Heather Nauert said, reports Armenpress.
“The United States remains deeply concerned over Tuesday’s violations of the ceasefire in the Nagorno Karabakh conflict that resulted in multiple civilian casualties, including possibly a two-year-old child. This happened near the line of contact. We wish to extend our heartfelt condolences to the families of those victims.
Along with the OSCE Minsk Group co-chairs, we call upon the sides to cease military action and return to the negotiating table. Our policy remains clear in that region: The only solution to this conflict is a negotiated settlement based on international law that includes adherence to the principles of non-use of force, territorial integrity, and self-determination”, Heather Nauert said during the press briefing.