Բաքվի դատապարտելի սադրանքների հեղինակները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը տարբեր առիթներով միջազգային հանրությանը տեղյակ է պահել այն մասին, որ Ադրբեջանն իր բնակչությանն օգտագործում է որպես կենդանի վահան Արցախի տարածքը ռմբակոծելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի բաց նամակում՝ ուղղված «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներին, բյուրոյի անդամներին, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին:
«Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում էր 1994-1995 թվականների հրադադարի եռակողմ համաձայնագրերը: Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքն օգտագործել են Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Որպես պատասխան՝ ԼՂ պաշտպանության բանակը ստիպված էր քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ գործողությունների հակազդելու նպատակով: Պարզվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի դիրքերը հարձակման են ենթարկվել այն տարածքից, որտեղ բնակեցված է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությունը:
Առաջին անգամը չէ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն օգտագործում է իր սահմանամերձ բնակչությանը որպես կենդանի վահան Արցախի տարածքը ռմբակոծելու համար: Այս փաստը տարբեր առիթներով ներկայացվել է միջազգային հանրության ուշադրությանը: Եվ այժմ Բաքուն փորձում է մանիպուլացնել քաղաքացիական կորուստների փաստը՝ շեղելու միջազգային հանրության և մարդասիրական կազմակերպությունների ուշադրությունը Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական օրենքի մասսայական խախտումներից, որոնք իրականացվել են նախորդ տարի Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»,- ասվում է նամակում:
Աշոտյանը հիշեցրել է ԼՂ-ում քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ 2016 թվականին իրականացված կոտորածները, երեխաների սպանությունը, ծերերի բարբարոսական տանջանքները, «Իսլամական պետություն» խմբավորման ոճով իրականացված գլխատումները: «Բաքվի կողմից նման դատապարտելի սադրանքների հեղինակներն ու իրականացնողները պետք է պատասխանատվություն կրեն: Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում և Հայաստանի հետ միջազգային սահմանին Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակվող սադրանքները ընդգծում են 2016 թվականի մայիսի 16-ին Վիեննայում և 2016 թվականի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում գագաթնաժողովների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կենսական կարևորությունը, մասնավորապես 1994-1995 թվականների հրադադարի եռակողմ պայմանագրերի խախտման հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը, որը կարող է դառնալ գործիք՝ կանխելու միջադեպերը»,- նշել է նամակում Աշոտյանը: Նա կարևորել է նաև ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման հանձնառության վերահաստատումը, ինչպես նաև հավատարմությունը ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելուն, որն առաջարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից և աջակցություն է ստացել Եվրամիության ու Եվրախորհրդարանի կողմից:

Авторы предосудительных провокаций Баку должны понести ответственность: зампредседателя НС Армении Армен Ашотян
Армянская сторона по различным поводам сообщала международной общественности о том, что Азербаджан использует вместо живого щита свое гражданское население. Как передает «Арменпресс», об этом сказано в открытом письме зампредседателя НС Армении Армена Ашотяна сопредседателям ПА «Евронест», членам бюро, членам группы сотрудничества ЕС-Армения.
«Желаю обратить ваше внимание на периодические нарушения режима перемирия со стороны Азербайджана в те1ение последних недель. 4-го июля зербайджан использовал РСУ TR-107, в ответ АО НКР была вынуждена дать отпор агрессии Азербайджана. Выяснилось, что обстрел НКР велся с территории гражданского поселения. Азербаджан использует вместо живого щита свое гражданское население не впервые. Армянская сторона по различным поводам сообщала международной общественности о том, что Азербаджан использует вместо живого щита свое гражданское население. Сейчас Азербайджан пытается манипулировать гражданскими потерями и отвлечь внимание от массовых нарушений гуманитарного права с собственной стороны»,- сказано в письме.
Затем Ашотян напоминает, что 16-го мая 2016 года президент Армении Серж Саргсян встречался в Вене с комиссаром по внешней политике ЕС Федерикой Могерини, госсекретарем США Джоном Керри, с представителями стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева. Во встрече президента Армении Сержа Саргсяна и президента Азербайджана Ильхама Алиева принимали участие госсекретарь США Джон Керри, министр ИД РФ Лавров, госсекретарьФранции по европейским вопросам Арлем Дезир, а также министры ИД Армении и Азербайджана Налбандян и Мамедьяров, послы Игорь Попов (РФ), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андре (Франция), а также Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспрчик. Были обсуждены сложившаяся, вследствие грубого нарушения перемирия в зоне Kарабахского конфликта в начале апреля текущего года, ситуация и пути выхода из нее. Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ подчеркнули необходимость неукоснительного исполнения соглашений о перемирии 1994 г. и об укреплении перемирия 1995 г.