Բաքվի դատապարտելի սադրանքների հեղինակները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը տարբեր առիթներով միջազգային հանրությանը տեղյակ է պահել այն մասին, որ Ադրբեջանն իր բնակչությանն օգտագործում է որպես կենդանի վահան Արցախի տարածքը ռմբակոծելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի բաց նամակում՝ ուղղված «Եվրանեսթ»-ի խորհրդարանական վեհաժողովի համանախագահներին, բյուրոյի անդամներին, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին:
«Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ վերջին շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում էր 1994-1995 թվականների հրադադարի եռակողմ համաձայնագրերը: Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքն օգտագործել են Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Որպես պատասխան՝ ԼՂ պաշտպանության բանակը ստիպված էր քայլեր ձեռնարկել ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ գործողությունների հակազդելու նպատակով: Պարզվեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի դիրքերը հարձակման են ենթարկվել այն տարածքից, որտեղ բնակեցված է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությունը:
Առաջին անգամը չէ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն օգտագործում է իր սահմանամերձ բնակչությանը որպես կենդանի վահան Արցախի տարածքը ռմբակոծելու համար: Այս փաստը տարբեր առիթներով ներկայացվել է միջազգային հանրության ուշադրությանը: Եվ այժմ Բաքուն փորձում է մանիպուլացնել քաղաքացիական կորուստների փաստը՝ շեղելու միջազգային հանրության և մարդասիրական կազմակերպությունների ուշադրությունը Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական օրենքի մասսայական խախտումներից, որոնք իրականացվել են նախորդ տարի Լեռնային Ղարաբաղի դեմ»,- ասվում է նամակում:
Աշոտյանը հիշեցրել է ԼՂ-ում քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ 2016 թվականին իրականացված կոտորածները, երեխաների սպանությունը, ծերերի բարբարոսական տանջանքները, «Իսլամական պետություն» խմբավորման ոճով իրականացված գլխատումները: «Բաքվի կողմից նման դատապարտելի սադրանքների հեղինակներն ու իրականացնողները պետք է պատասխանատվություն կրեն: Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում և Հայաստանի հետ միջազգային սահմանին Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակվող սադրանքները ընդգծում են 2016 թվականի մայիսի 16-ին Վիեննայում և 2016 թվականի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում գագաթնաժողովների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կենսական կարևորությունը, մասնավորապես 1994-1995 թվականների հրադադարի եռակողմ պայմանագրերի խախտման հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը, որը կարող է դառնալ գործիք՝ կանխելու միջադեպերը»,- նշել է նամակում Աշոտյանը: Նա կարևորել է նաև ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման հանձնառության վերահաստատումը, ինչպես նաև հավատարմությունը ԼՂ հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելուն, որն առաջարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից և աջակցություն է ստացել Եվրամիության ու Եվրախորհրդարանի կողմից:

Perpetrators of such condemnable provocations by Baku regime should bear responsibility – Armen Ashotyan’s open letter to international structures
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Armen Ashotyan - Chairman of the Armenian Parliamentary Standing Committee on Foreign Affairs, has sent an open letter to the Co-Chairs of the EURONEST PA, the Bureau members of the EURONEST PA, as well as to the members of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee regarding the Azerbaijani July 4 provocation launched in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, reports Armenpress.
On behalf of the Armenian delegation to the Euronest Parliamentary Assembly and the Armenian component of EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, I would like to bring to your attention that during last weeks Azerbaijan was continuously violating the trilateral ceasefire agreements of 1994-1995. On July 4th Azerbaijani Armed Forces used TR-107 multiple rocket launcher system against Nagorno Karabakh. In response, the Defense Army of Nagorno Karabakh was obliged to take measures to counter aggressive actions of the Azerbaijani side. It turned out, that the Nagorno Karabakh positions were attacked from the location, where the civilian population of Azerbaijan is situated. It is not the first time that Azerbaijani leadership uses the trans-border population as a human shield for shelling the territory of Artsakh. This fact was brought to the attention of the international community on numerous occasions.
And now Baku is trying to manipulate the fact of civilian losses to shift the attention of the international community and the humanitarian organizations from the gross violations of international humanitarian law, committed by Azerbaijan during last year’s aggression against Nagorno Karabakh, that was accompanied by despicable atrocities against civilian population of Nagorno Karabakh, killing of children, barbaric mutilation of elderly people, the ISIS-style beheadings.
The masterminds and perpetrators of such condemnable provocations by the Baku regime should bear responsibility.
The continued provocations of the Azerbaijani military forces on the Line of Contact with Nagorno Karabakh and the international border with Armenia, emphasizes the vital importance of implementation of agreements reached at the Summits of May 16, 2016 in Vienna and of June 20, 2016 in St. Petersburg and most particularly, the creation of the mechanism of investigation of violations of trilateral ceasefire agreements of 1994-1995, which could serve as a tool for prevention of incidents, as well as the confirmation of the commitment to the non-use of force or threat of force, and full adherence to the exclusively peaceful solution of the Nagorno Karabakh conflict, as proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, and supported by the European Union and the European Parliament”.