Ռուսաստանը կոչ է անում կայունացնել իրադրությունը ԼՂ շփման գծում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնությունը կոչ է անում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտող կողմերին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ շփման գծում իրադրության կայունացման համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ անդրադառնալով հուլիսի 4-ին ԼՂ շփման գծում լարվածության սրացմանը:
«Հուլիսի 4-ին շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտման հերթական դեպքը հանգեցրել է մարդկային կորուստների, այդ թվում և խաղաղ բնակչության ու երեխաների շրջանում: Մեր ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածների մտերիմներին և հարազատներին: Մենք անընդունելի ենք համարում հետագա արյունահեղությունը, և կոչ ենք անում կողմերին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իրադրության կայունացման համար»,- ասաց Զախարովան:
Նա հայտարարեց նաև, որ Ռուսաստանն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը, որում ընդգծվում է բռնության դադարեցման և բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտությունը:

Russia calls on to stabilize situation in NK line of contact
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Russian calls on the Nagorno Karabakh conflicting sides to take all necessary measures to stabilize the situation in the Artsakh-Azerbaijan line of contact, Russian Foreign Ministry’s spokesperson Maria Zakharova said at the briefing with reporters, reports Armenpress.
“Another incident of ceasefire violation in the line of contact on July 4 resulted in human losses, including civilians and children. We extend our condolences to families and relatives of the victims. We consider unacceptable the further bloodshed and call on the sides to take all necessary measures to stabilize the situation”, Zakharova said.
She announced that Russia supports the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs which highlights the need to cease violence and resume the talks.