Ողջ Արևմուտքը կոչ է անում գտնել խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ճանապարհը. Լեհաստանի դեսպանը՝ ԼՂ զարգացումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին անդրադարձել է հուլիսի 4-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ադրբեջանական կողմի սադրանքի հետևանքով առաջացած լարվածությանը: Լրագրողների հետ զրույցում դեսպանը հղում արեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը: «Նրանք կոչ են արել վերադառնալ հարցի խաղաղ քննարկումներին: Ուրիշ ի՞նչ մենք կարող ենք ասել: Ողջ Արևմուտքը կոչ է անում գտնել խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ճանապարհը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց դեսպանը:
Դիտարկմանը, թե Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի հրապարակած տեսանյութն ապացուցում է, որ առաջինն ադրբեջանական կողմն է խախտել հրադադարի ռեժիմը, իսկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հերթական ընդհանուր հայտարարությունն են տարածել, դեսպանը պատասխանեց. ««Զենքերի երկխոսության» պայմաններում մենք պետք է որքան հնարավոր է չափավոր լինենք մեր հայտարարություններում, քանի որ ընդամենը մեկ անզգույշ խոսքը կարող է իրապես վտանգավոր լինել: Դա կարող է վտանգավոր լինել ոչ թե դեսպանների հաջորդ ընթրիքի համար, այլ խաղաղ բնակիչների կյանքի համար: Դիվանագետների մեկնաբանությունները պետք է ծայրահեղ չափավոր լինեն»:
Նովակովսկին հրաժարավեց մեկնաբանություն տալ բուլղարական թերթի հրապարակման վերաբերյալ, որում խոսուն փաստերով ապացուցվում է, որ Ադրբեջանը 350 դիվանագիտական չվերթ է իրականացրել ահաբեկիչներին զենք մատակարարելու համար: Դեսպանն ասաց, որ տեղյակ է, որ բուլղարական մամուլում նման հրապարակում կա, սակայն չի կարդացել այն և չի կարող մեկնաբանել:

The West calls on to find peaceful solution for the conflict – Polish Ambassador comments on NK developments
YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. Poland’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Jerzy Nowakowskicommented on the Azerbaijani July 4 provocation launched in the Artsakh-Azerbaijan line of contact which resulted in escalation of the situation, Armenpress reports.
The Ambassador referred to the statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs stating: “They urged to return to peaceful talks over the issue. What else can we say? The West urges to find a peaceful way for settling the conflict”.
Commenting on the view that the footage released by the Artsakh Defense Army proves that the Azerbaijani side was first to violate the ceasefire regime, but the OSCE Minsk Group Co-Chairs again issued an unaddressed statement, the Ambassador stated: “In the circumstances of ‘Dialogue of Weapons’ we need to be moderate in our statements as much as possible since one careless word can be really dangerous. It can be dangerous not for the next dinners of Ambassadors, but for the life of civilians. The comments of diplomats must be extremely moderate”.
The Polish Ambassador refused to comment on the Bulgarian newspaper’s publication which proves that Azerbaijan supplied weapons for terrorists under the cover of diplomatic flights. Jerzy Nowakowski said he is aware of such publication in the Bulgarian media, however, he didn’t read it and cannot comment.