Ադրբեջանը պետք է կատարի Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հետագա լարումներից և կորուստներից խուսափելու նպատակով Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է համաձայնեն կատարել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հուլիսի 4-ին ԼՂ շփման գծում ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով իրադրության լարման վերաբերյալ հայտարարություն է արել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Ադրբեջանի հետագա սադրանքներից և կորուստներից խուսափելու նպատակով Բաքուն պետք է համաձայնի կատարել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները»,- թվիթերյան իր միկրոբլոգում նշել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը:
«Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամը 20:31-20:40-ի սահմաններում ստիպված են եղել ձեռնարկել պատասխան գործողություններ, ինչի արդյունքում վնաս է հասցվել Ալխանլու գյուղում տեղակայված կրակակետին: ՊԲ համապատասխան ծառայությունների կողմից տրամադրված հավաստի տվյալներով, հակառակորդն ունի կորուստներ: Ադրբեջանական սադրիչ գործողությունների արդյունքում ՊԲ-ն կորուստներ չի ունեցել»,- նշված է Արցախի բանակի հաղորդագրության մեջ:

Азербайджан должен выполнять венские и санкт-петербургские соглашения:пресс-секретарь МИД Армении
Для того, чтобы избежать дальнейшей эскалации и потерь на линии соприкосновения, власти Азербайджана должны согласиться выполнять венские и санкт-петербургские соглашения. Как передает «Арменпресс», об этом 4-го июля заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
«Чтобы избежать дальнейших провокаций со стороны Азербайджана, в Баку должны согласиться выполнять венские и санкт-петербургские соглашения»,- об этом пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян пишет на своей странице в Twitter.
Для подавления наступательной активности ВС Азербайджана передовые подразделения Армии обороны Арцаха около 20:31-20:40 были вынуждены прибегнуть к ответным действиям, в результате чего ущерб причинен огневой точке, расположеннойв селе Алханлу. Согласно достоверным данным, предоставленным соответствующими службами АО Арцаха, противник понес потери.