Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Ճապոնիայի խորհրդարանական ԱԳ նախարարի տեղակալ Մոտոմե Տակիսավային
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 29-ին ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստան ժամանած Ճապոնիայի խորհրդարանական արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մոտոմե Տակիսավային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին և նշել, որ բարձր մակարդակի այցերը լավ հնարավորություն են քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների ընթացիկ օրակարգը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային արդի հարցերը: Նախագահը հույս է հայտնել, որ Մոտոմե Տակիսավայի այցը նոր խթան կհանդիսանա հայ-ճապոնական միջպետական կապերի ամրապնդման գործում:
Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել 2012 թվականին Ճապոնիա կատարած իր այցը և հանդիպումները Կայսր Ակիհիտոյի ու երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ, որոնք Նախագահի գնահատմամբ, անցել են փոխվստահության և ջերմ մթնոլորտում:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են արձանագրել վերջին տարիներին Հայաստանի և Ճապոնիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ 2010 թվականին Հայաստանում և 2015 թվականին Ճապոնիայում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացմամբ նոր հնարավորություններ բացվեցին երկու երկրների միջև բարեկամության և գործընկերության հետագա զարգացման համար: Կողմերը համակարծիք են եղել, որ վերջին շրջանում զգալի ակտիվացած փոխադարձ այցերը վկայում են հայ-ճապոնական գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնման փոխադարձ պատրաստակամության մասին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև միջխորհրդարանական համագործակցության, առևտրատնտեսական, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, տարերային աղետների կանխարգելման և ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում հարաբերությունների խորացման հնարավորություններին և ծրագրերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը Հայաստանի զարգացման գործում շարունակական աջակցության համար՝ վարկային, դրամաշնորհային, տեխնիկական աջակցության ու այլ ծրագրերի միջոցով:

Президент Армении принял парламентского заместителя министра ИД Японии Мотоме Такисаву
Президент Армении Серж Саргсян принял прибывшего с региональным визитом в Армению парламентского заместителя министра иностранных дел Японии Мотоме Такисаву.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян приветствовал гостя и отметил, что визиты высокого уровня являются хорошей возможностью для обсуждения текущей повестки двусторонних отношений, а также региональных и международных вопросов. Президент выразил надежду, что визит Мотоме Такисавы явится новым импульсом в деле укрепления армяно-японских межгосударственных связей.
Президент Саргсян с теплотой упомянул о своём визите в Японию в 2012 году и встречах с Императором Акихито и высшим руководством страны, которые, по оценке Президента, прошли в тёплой атмосфере взаимного доверия.
Собеседники с обоюдным удовлетворением констатировали позитивную динамику развития двусторонних отношений между Арменией и Японией в последние годы. Президент Республики отметил, что с открытием в 2010 году в Армении и в 2015 году в Японии дипломатических представительств открылись новые возможности для дальнейшего развития дружбы и сотрудничества между двумя странами. Стороны выразили единое мнение, что заметно активизировавшиеся в последний период взаимные визиты свидетельствуют о взаимной готовности к расширению армяно-японских партнёрских отношений.
На встрече собеседники коснулись межпарламентского сотрудничества, возможностей и программ углубления торгово-экономических отношений в ряде отраслей, в частности, в сферах информационных технологий, туризма, предотвращения стихийных бедствий и развития инфраструктур.
Президент Серж Саргсян выразил благодарность правительству Японии за помощь в деле развития Армении посредством кредитов, грантов, технического содействия и других программ.