ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում երկխոսությունը կարևորագույն միջոց է. բելգիացի սենատոր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում կարևորագույն միջոց պետք է հանդիսանա երկխոսությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ստեփանակերտում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասել է Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտ ժամանած Բելգիայի Սենատի անդամ, Ֆլամանդական խորհրդարանի պատգամավոր Յորիս Պոշետին:
«Ֆլամանդական խորհրդարանում կգործի Արցախի բարեկամության խումբ, որը լինելու է մեր առաջին, բայց և կարևոր քայլը: Ես նախատեսում եմ ակտիվ դերակատարություն ունենալ այդ հարցում»,- նշել է Ֆլամանդական խորհրդարանի պատգամավորը և հավելել, որ Եվրոպան մեծ ներուժ ունեցող քաղաքական մարմին է, որը կարող է նպաստել Ղարաբաղյան հակամարտության խնդրի կարգավորմանը:
Յորիս Պոշետին ընդգծել է, որ առաջին անգամ է այցելում Արցախ և բավականին մեծ տպավորություններ է ստացել: «Այցելել եմ Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն, որտեղ ծանոթացել եմ կենտրոն հաճախողների կատարած աշխատանքներին. պարզապես հիացած եմ, այնտեղ մեծ ներուժ կա: Իմ այցով ես բացահայտեցի Արցախը և տեղում ծանոթացա հակամարտության իրավիճակին: Այստեղ տեսա մեծ կազմակերպվածություն և, որ ամենակարևորն է, ես ինձ ապահով եմ զգում Արցախում»,-ասել է բելգիացի սենատորը:
Յուրիս Պոշետիին ընդունել է ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Նա հյուրընկալվել է ԱՀ Խորհրդարանում, ինչպես նաև հանդիպումներ է ունեցել ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանի հետ:

В вопросе урегулирования конфликта НК диалог является важнейшим средством – бельгийский сенатор
В вопросе урегулирования конфликта НК диалог должен стать важнейшим средством. Как передает Арменпресс, так заявил в беседе с журналистами член Сената Бельгии, депутат фламандского парламента Йорис Пошет, прибывший в Степанакерт по инициативе Европейской комиссии Ай дата.
“Во фламандском парламенте будет действовать группа дружбы с Арцахом, и это будет наш первый важный шаг. Я собираюсь активно действовать в этом вопросе”, - отметил он, добавив, что Европа обладает большим политическим потенциалом и может содействовать в разрешении карабахского конфликта.
Йорис Пошет отметил, что он впервые в Арцахе и полон впечатлений: “Посетил креативный центр ТУМО в Степанакерте, ознакомился с работами – я просто восхищен. Я открыл для себя Арцах и на месте познакомился с конфликтом. Увидел высокую организованность, но самое главное – чувствую себя в Арцахе в безопасности”, - сказал сенатор.
Йориса Пошета принял президент Арцаха Бако Саакян. Сенатор побывал в парламенте, а также провел встречи с министром ИД Кареном Мирзояном, министром культуры и по вопросам молодежи Нарине Агабалян.