Էրդողանն ու Թրամփը կխոսեն Կատարի շուրջ ծավալվող զարգացումների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կատարի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների հարցով զանգահարելու է և հեռախոսազրույց է ունենալու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը, այս մասին հայտնել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
Արտգործնախարարը հայտնել է, որ հեռախոսազրույցը տեղի կունենա առաջիկա օրերի ընթացքում:
Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովը հունիսի 7-ին ընդունել է որոշումներ, որով թուրքական կողմն իր զինված ուժերի ներկայացուցիչներին տեղակայելու է Կատարում, ինչպես նաև վերապատրաստելու է այնտեղի ժանդարմերիայի ներկայացուցիչներին:
Թուրքական զինծառայողների տեղակայումը Կատարում կիրականացվի համաձայն երկու երկրի միջև համագործակցության համաձայնագրի, որը ստորագրվել է 2015 թվականին:
Ուշագրավ է, որ Թուրքիայի մեջլիսը նման որոշում է ընդունել այն բանից հետո, ինչ յոթ երկիր (Սաուդյան Արաբիա, Միացյալ Արաբական Էմիրություններ, Եգիպտոս, Բահրեին, Լիբիա, Եմեն, Մալդիվներ) հայտարարեցին Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները դադարեցնելու մասին: Երկրները նման քայլը մեկնաբանել էին նրանով, թե Կատարն աջակցում է ահաբեկչությանն ու ապակայունացնում է իրադրությունն արաբական երկրներում:
Որոշումից հետո Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը կոչ էր արել երկխոսության գնալ՝ հայտարարելով, որ պաշտոնական Անկարան շարունակելու է զարգացնել հարաբերությունները Կատարի հետ: Նա նշել էր, որ այդ երկրի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը ճիշտ չէ:

Эрдоган и Трамп будут говорить о развитиях событий вокруг Катара
Президент США Трамп собирается позвонить президенту Турции Эрдогану, чтобы обсудить с ним ситуацию вокруг Катара. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Хурриет», ссылаясь на слова министра иностранных дел Турции Чавушоглу.
По его словам, разговор состоится в ближайшие дни.
7-го июня Меджлис Турции принял решение о размещении представительского контингента военнослужащих в Катаре, а также о проведении переподготовки сотрудников катарской жандармерии. Дислокация контингента турецких военнослужащих в Катаре возможна на основе договора о сотрудничестве, подписанного в2015 году.
Примечательно то, что Меджлис Турции принял решение о размещении представительского контингента военнослужащих в Катаре после того, как 7 стран (Саудовская Аравия, ОАЭ, Египет, Бахрейн, Ливия, Йемен, Мальдивы) приняли решение о разрыве дипломатических отношений с Катаром. Эти страны мотивировали столь строгое решение тем, что Катар поддерживает террористов и дестабилизирует ситуацию в арабских странах.
После решения Меджлиса президент Турции Эрдоган призвал к диалогу, заявив, что Анкара продолжит развивать отношения с Катаром. Он сказал, что санкции противКатара – неправильный шаг.
Официальная Анкара заявила, что пошлет в Катар военные самолеты и корабли, которые разместятся на военной базе. Если сначала речь шла о проведении переподготовки сотрудников катарской жандармерии турецкими сшециалистами, то сейчас турецкая сторона этим не ограничится. В Доху будут перемещены турецкие ВВС и флот.
В ближайшее время в Катар поедет делегация из 90 военнослужащих, которая изучит условия на военной базе, затем, в ближайшие 2 месяца, туда отправится контингент в составе 200-250 военнослужащих.
После этих решений Эрдоган заявил, что надо пойти на диалог, и Анкара продолжит развивать отношения с Катаром. Вводить же против Катара санкции будет неправильно.