Թուրքիան Կատար կուղարկի նաև ռազմական ինքնաթիռներ ու նավեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչ միջազգային հարաբերություններում շարունակում է պահպանվել լարվածությունը Կատարի շուրջ, պաշտոնական Անկարան հայտարարել է այդ երկրում նախատեսվող ռազմաբազայում նաև ռազմական ինքնաթիռներ ու նավեր ուղարկելու մտադրության մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ»-ը:
Պարբերականը տեղեկացնում է, որ թեպետ նախնական նպատակը Դոհայում գտնվող ռազմաբազայում Կատարի ժանդարմերիայի ներկայացուցիչների վերապատրաստումն է թուրք մասնագետների կողմից, սակայն թուրքական կողմը միայն այդքանով չի սահմանափակվելու: Դոհա են տեղափոխվելու նաև թուրքական օդուժն ու ծովային ուժերը:
Նախատեսվում է առաջիկայում Կատար ուղարկել 90 զինվորից բաղկացած պատվիրակություն, որը կուսումնասիրի ռազմաբազայի պայմանները: Արդեն առաջիկա երկու ամսվա ընթացքում Դոհա կուղարկվի 200-250 զինվոր:
Ուշագրավ է, որ Թուրքիայի մեջլիսը նման որոշում է ընդունել այն բանից հետո, ինչ յոթ երկիր (Սաուդյան Արաբիա, Միացյալ Արաբական Էմիրություններ, Եգիպտոս, Բահրեին, Լիբիա, Եմեն, Մալդիվներ) հայտարարեցին Կատարի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները դադարեցնելու մասին: Երկրները նման քայլը մեկնաբանել էին նրանով, թե Կատարն աջակցում է ահաբեկչությանն ու ապակայունացնում է իրադրությունն արաբական երկրներում:
Որոշումից հետո Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը կոչ էր արել երկխոսության գնալ՝ հայտարարելով, որ պաշտոնական Անկարան շարունակելու է զարգացնել հարաբերությունները Կատարի հետ: Նա նշել էր, որ այդ երկրի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը ճիշտ չէ:

Турция пошлет в Катар также военные самолеты и корабли
Между тем, как в международных отношениях сохраняется напряжение вокруг Катара, официальная Анкара заявила, что пошлет в Катар военные самолеты и корабли, которые разместятся на военной базе. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета «Хурриет».
Газета сообщает, что если сначала речь шла о проведении переподготовки сотрудников катарской жандармерии турецкими сшециалистами, то сейчас турецкая сторона этим не ограничится. В Доху будут перемещены турецкие ВВС и флот.
7-го июня Меджлис Турции принял решение о размещении представительского контингента военнослужащих в Катаре, а также о проведении переподготовки сотрудников катарской жандармерии. Дислокация контингента турецких военнослужащих в Катаре возможна на основе договора о сотрудничестве, подписанного в 2015 году.
Примечательно то, что Меджлис Турции принял решение о размещении представительского контингента военнослужащих в Катаре после того, как 7 стран (Саудовская Аравия, ОАЭ, Египет, Бахрейн, Ливия, Йемен, Мальдивы) приняли решение о разрыве дипломатических отношений с Катаром. Эти страны мотивировали столь строгое решение тем, что Катар поддерживает террористов и дестабилизирует ситуацию в арабских странах.
После решения Меджлиса президент Турции Эрдоган призвал к диалогу, заявив, что Анкара продолжит развивать отношения с Катаром. Он сказал, что санкции против Катара – неправильный шаг.