Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալու հանձնման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 1-ին այցելել է Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարան, որտեղ տեղի է ունեցել պետության կողմից «Ազնավուր» հիմնադրամին Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալու հանձնման արարողությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալու հանձնման արարողությանը Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Հարգելի՛ բարեկամներ,
Սիրելի՛ Շառլ,
Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվելու այստեղ, այս լավ, ջերմ միջավայրում՝ Շառ Ազնավուրի տուն-թանգարանում, որի առկայությունը Երևանում պատիվ է բերում ոչ միայն Երևանին, այլ մեր ողջ հասարակությանը:
Երևանը հարուստ է տեսարժան վայրերով, պատմամշակութային վայրերով, մշակույթի օջախներով, բայց այս տուն-թանգարանը հարստացնում է Երևանը, նոր լիցք է հաղորդում մեր մշակութային կյանքին: Շառլ Ազնավուրն արդեն վաղուց ներկայացնելու կարիք չունի. նա արդեն հանրահայտ է՝ Մաեստրո՛, և մենք երջանիկ ենք, որ քո ժամանակակիցն ենք, որ մենք կարողանում ենք պարբերաբար վայելել Ձեր արվեստը, Ձեր կատարումները: Իրոք, Դուք ոչ միայն երգում եք, ավելի շուտ՝ ոչ թե երգում եք, այլ կատարում եք, որովհետև Ձեր յուրաքանչյուր երգ մի ամբողջական ներկայացում է:
Ազնավուրն այսօր լեգենդ է՝ քայլող լեգենդ, և այդ լեգենդը պատկանում է ո՛չ միայն Ֆրանսիային, ո՛չ միայն Հայաստանին, հայ ժողովրդին, այլ համայն մարդկությանը:
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները շաղկապված են հազարավոր թելերով, և դրա ապացույցներից մեկն էլ այն է, որ Ֆրանսիայի վերջին երեք նախագահները՝Ժակ Շիրակը, Նիկոլա Սարկոզին և Ֆրանսուա Օլանդն այցելել են Հայաստան, ընդ որում՝ Օլանդը երեք անգամ. նախագահի պաշտոնում՝ երկու անգամ: Ես հույս ունեմ, որ նորընտիր նախագահ պարոն Էմանուել Մակրոնն այս ավանդույթը կշարունակի, Մաեստրո՛, և մենք Ձեզ հետ միասին նրան կդիմավորենք այս տուն-թանգարանում:
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, մաղթում եմ Ձեզ երկար տարիների կյանք, որպեսզի կարողանանք վայելել Ձեր արվեստը: Շատ շնորհակալ եմ, որ համաձայնեցիք Երևանում ունենալ տուն-թանգարան: Դա մեզ համար պատիվ է, և վստահ եղեք, որ այդ պատիվը մենք արժանապատվորեն ենք կրելու:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on June 1 visited the House-Museum of Charles Aznavour where the Museum’s key handover ceremony to ‘Aznavour Fund’ was held, press service of the President’s Office told Armenpress.
President Sargsyan delivered speech at the event:
Dear Charles,
I am very happy to be here today, in this good, warm atmosphere, in the House-Museum of Charles Aznavour, the presence of which in Yerevan is an honor not only for Yerevan, but also for our whole public.
Yerevan is rich of beautiful historical-cultural places, cultural centers, but this House-Museum enriches Yerevan, gives new impetus to our cultural life. Charles Aznavour has no need to be presented: he is already well-known, Maestro, and we are happy that we are your contemporaries, that we can regularly enjoy your art and performances. Indeed, you not only sing, you also perform since each song of yours is a complete performance.
Today Aznavour is a legend, a walking legend, and that legend belongs not only to France, Armenia, the Armenian people, but also to all humanity.
The Armenina-French relations are linked with thousands of ties, and one of the vivid proofs of this is that the last three Presidents of France - Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy and François Hollande, visited Armenia, moreover, Hollande visited three times, two of which during his Presidency. I hope the newly-elected President Mr. Emmanuel Macron will continue this tradition, and we together with you will welcome him in this House-Museum.
I wish you health, long life so that you will manage to enjoy your art. I am very thankful that you agreed to have House-Museum in Yerevan. It’s an honor for us, and be confident that we will bear that honor with dignity.