Հակակարկտային պաշտպանության նոր եղանակի ներդրումը ազդեցիկ նշանակություն կունենա գյուղատնտեսության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հակակարկտային պաշտպանության նոր՝ հրթիռային եղանակի ներդրման պիլոտային ծրագրի իրականացման նպատակով կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացվեց ավելի քան 75 մլն դրամ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը:
ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանը նշեց, որ ծրագիրը կիրականացվի Արագածոտնի և Լոռու մարզերում:«Վարչապետի հանձնարարությամբ ուսումնասիրություններ է անցկացվել ոլորտում: Կարկտահարություններից առաջացած վնասների կանխարգելման ներկա վիճակի վերլուծությունը փաստում է, որ այս բնագավառում հրատապ անհրաժեշտություն է առաջացել հակակարկտային պաշտպանության նոր եղանակների կիրառումը: Որոշման ընդունումը կնպաստի գյուղատնտեսական արտադրանքի կորուստների նվազեցմանը և գյուղատնտեսությունում տնտեսավարողների գործունեության համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը, եկամուտների ավելացմանը և գյուղում աղքատության հաղթահարմանը», -«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ,նշեցնախարարը:
Հնարավորություններ կստեղծվեն գյուղատնտեսության առկա ռեսուրսային ներուժի օգտագործման և շուկայի պահանջներին համապատասխան արտադրության ծավալների ապահովման համար, կխթանվի հանրապետության գյուղատնտեսության հետագա զարգացումը, արդյունավետության ու մրցունակության բարձրացումը:
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարևորեց ծրագրի իրականացումը և նշեց. «Մենք շատ մեծ հույս ենք կապում ծրագրի հետ: Կարծում եմ, որ այն չափազանց կարևոր և ազդեցիկ նշանակություն կարող է ունենալ գյուղատնտեսության զարգացման համար»:
Հայաստանում բնական տարբեր աղետները բացասաբար են անդրադառնում գյուղատնտեսությամբ զբաղվող տնտեսավարողների հետագա արտադրական գործունեության ու սոցիալական վիճակի վրա: Միայն 2016թ. ընթացքում կարկտահարություններից գյուղատնտեսությանը հասցվել է մոտ 34 մլրդ դրամի վնաս:

Installation of new anti-hail method to significantly affect agriculture
YEREVAN, MAY 11, ARMENPRESS. The Government provided more than 75 million AMD from the reserve fund to the Ministry of Emergency Situations for the implementation of new pilot program on installation of anti-hail missile system, reports Armenpress.
Emergency Situations Minister Davit Tonoyan said the program will be implemented in Aragatsotn and Lori provinces. “By the Prime Minister’s instructions examinations were carried out in the field. The analysis of the current situation of preventing damages caused by hails reveals that it is strictly necessary to apply new anti-hail methods. The adoption of the decision will contribute to reducing the damages caused to the agricultural production and creating favorable conditions for the agricultural economic entities, increasing the revenues and overcoming poverty in the rural areas”, the Minister said.
The new methods will enable to use the existing agricultural resource potential and ensure production volumes in accordance with market demand, will boost the further development of the country agricultural field, as well as will increase effectiveness and competitiveness.
The PM attached importance to the implementation of the program stating: “We have great hopes in connection with the program. I believe it will have a very important significance for the development of agriculture”.