Կայացել է «Եվրատեսիլ»-ում հայաստանյան «Fly with me» երգի պրեմիերան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կայացել է «Եվրատեսիլ-2017» միջազգային մրցույթի հայաստանյան երգի եւ տեսահոլովակի պրեմիերան. Արծվիկը եվրատեսիլյան երկրպագուներին եւ եվրոպաբնակ հանդիսականին կներկայանա «Fly with me» երգով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Առաջին ալիքի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ հավելելով. ««Fly with me» երգի երաժշտության համահեղինակները Լեւոն եւ Լիլիթ Նավասարդյաններն են:
Լիլիթ Նավասարդյանի խոսքով՝ «Fly with me» երգի ստեղծման հիմքում որոշակիորեն եվրատեսիլյան մասնակցության սեփական փորձն է ընկած: «Երբ Արամ MP3-ի համար էի երգը գրում, ամեն ինչ շատ նոր էր ինձ համար, հիմնականում հարցեր էին, հստակ պատասխան չկար: Իվետա Մուկուչյանի պարագայում շատ ավելի համարձակ ու համառ էի: Իսկ ահա Արծվիկի համար գրելիս ինձ առաջին իսկ վայրկյանից գրավեց նրա ձայնի բազմազանությունը, որի միջոցով փորձեցի էթնիկ բազմազանություն ցույց տալ՝ ոչ թե իրար հակադրելով, այլ յուրատեսակ համադրություն ցույց տալով: Ուզում էի այնպիսի երգ ստանալ, որը լավագույնս կհամապատասխանի եւ կներկայացնի Արծվիկին»,- նշում է Լիլիթ Նավասարդյանը՝ հավելելով, որ երգը գրելիս օգտագործվել են շատ տարբեր ազգային երաժշտական գործիքներ:
Երգի խոսքերի համահեղինակներն են Ավետ Բարսեղյանը եւ Դավիթ Ծերունյանը:
Ավետ Բարսեղյանի խոսքով՝ երգի խոսքերի ստեղծման հիմքում առաջին հերթին ընկած է եղել գերպատասխանատվության զգացողությունը եւ սպասումը, թե երգն ինչպես կընկալվի: «Ինչպես Լիլիթենց հետ յուրաքանչյուր աշխատանք, այս երգը եւս կարծես այլընտրանքային իրականությունից, տիեզերքից մի հատված լինի: Խոսքերը գրելիս փորձել ենք ներկայացնել այն գաղափարը, որ չնայած յուրաքանչյուրս տարբեր ենք եւ մեր անհատական առանձնահատկությունն ունենք, այնուամենայնիվ, կա ողնաշարային ընդհանրություն բոլորիս համար, որ կոչվում է սեր. այն մեկն է բոլորիս համար»,- նշեց Ավետ Բարսեղյանը:
Համահեղինակ Դավիթ Ծերունյանն էլ նշում է, որ թեեւ ցանկություն կար երգի խոսքերը գրել հեքիաթի ձեւաչափով, այնուամենայնիվ, թեմատիկան հստակեցվել է ավելի ուշ. գրվեց 4 տարբերակ, ընտրվեց լավագույնը: «Արծվիկի ձայնի ելեւէջները եւ տեմբրային առանձնահատկությունները լսողներին տեղափոխում են հեքիաթային աշխարհ: Նրա կողմից պատմվող հեքիաթի հերոսուհին հաղթահարել է բազմաթիվ դժվարություններ, լույսի եւ սիրո խորհրդանիշն է, ով բոլորին հրավիրում է միանալ իր արծվային թռիչքին: Երգի խոսքերը պարզ ու հասկանալի են բոլորի համար, իսկ պատմվող հեքիաթը հետաքրքիր փիլիսոփայություն ունի իր մեջ՝ աշխարհը կազմված է բոլոր գույներից, ձայներից ու պատմություններից, որ մենք լսում ենք»,- նշեց Դավիթ Ծերունյանը:
Երգի հերոսուհին ներկայացնում է իր կյանքի պատմությունը, ով իր մեջ ամփոփում է ամենանվիրական զգացմունքը՝ սերը, ու պատմում է մեզ, թե ովքեր ենք մենք իրականում: Նա թռչում է վեր, անցնում երկար ու դժվար ճանապարհ՝ եզրակացնելով, որ արեւը մեկն է բոլորիս համար:
Ռեժիսոր Արթուր Մանուկյանի խոսքով՝ երգն այնքան շատ զգացմունքներ է փոխանցել իրեն եւ միաժամանակ այնքան տարբեր զգացողություններ առաջացրել, որ որոշել է տարբեր խորհրդանիշներ օգտագործել: «Սա այն բացառիկ տեսահոլովակներից է, որը լիարժեքորեն ներկայացնում է ինձ: Այն նկարահանելիս առավելագույնս ազդվել եւ ոգեշնչվել եմ երգից»,- նշեց Արթուր Մանուկյանը:
Տեսահոլովակի բեմադրող օպերատոր՝ Մկրտիչ Մալխասյան, պարուսույց՝ Հովհաննես Սարգսյան, ոճաբան՝ Արամ Նիկոլյան, դիմահարդար՝ Յանա Բաբաջանյան, վարսահարդարներ՝ Կրիստինա Աբրահամյան, Հարություն Ջուլհակյան:
«Եվրատեսիլ-2017» երգի միջազգային մրցույթին Հայաստանը կներկայացնի Առաջին ալիքի «Դեպի եվրատեսիլ» մրցույթի հաղթող Արծվիկը: Մրցույթն այս տարի կանցկացվի մայիսի 9-ին, 11-ին եւ 13-ին Կիեւում: Արծվիկը ելույթ կունենա մայիսի 9-ին՝ 1-ին կիսաեզրափակչի ընթացքում: Մրցույթն այս տարի կանցկացվի «Տոնենք բազմազանությունը» կարգախոսի ներքո:

Fly with me - состоялась премьера песни Армении на Евровидении-2017
Состоялась премьера видеоролика песни Армении на Евровидении-2017 Fly with me – с этой песней перед европейским зрителем предстанет Арцвик.
Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе Первого канала, добавив: “Авторами музыки Fly with me являются Левон и Лилит Навасардяны”.
По словам Лилит Навасардян, на создание песни определенным образом оказал влияние собственный опыт выступлений на Евровидении.
“Когда писала песню для Арама МР3, все было ново, ответов на многие вопросы не было. Для Иветы Мукучян писалось уже легче. А вот в случае с Арцвик меня сразу же пленила многогранность ее голоса, и я использовала это, чтобы придать этническое разнообразие, своеобразное сочетание”, сказала Лилит, добавив, что для музыкального фона использованы различные народные инструменты.
Соавторы слов песни – Авет Барсегян и Давид Церунян.
По словам Авета Барсегяна, в основе песни – чувство сверхответственности и ожидания отклика. “Как и любая совместная песня с Лилит, эта тоже словно из другого мира – кусочек космоса. Хотя мы и очень разные, но есть какая-то неразрывная, позвоночная связь между нами, имя которой – любовь, одна на всех”, - сказал Авет.
“Нюансы и тембровые особенности голоса Арцвик уносят слушателя в сказочную страну. Героиня рассказанной ею сказки символ любви и света, она преодолела немало препятствий и приглашает всех присоединиться к ее орлиному парению. Слова песни понятны всем, а сказка таит в себе особую, но простую философию – мир многоцветен, многозвучен”, - сказал Давид Церунян.
Героиня песни рассказывает историю своей жизни. Она взмывает вверх, пройдя долгий и нелегкий путь, в конце открыв для себя – солнце одно для нас всех.
По словам режиссера Артура Манукяна, песня вызвала в нем столько разнообразных чувств, что он решил использовать разные символы. “Это из тех редких роликов, которые полноценно представили меня. При его создании я был полностью под властью песни”, - сказал он.
Оператор ролика – Мкртич Малхасян, хореограф – Ованес Саркисян, стилист – Арам Николян, визажисты – Яна Бабаджанян, Кристина Абрамян, Арутюн Джулхакян.
На Евровидении-2017 Армению представит победительница конкурса Первого канала “На Евровидение!” Арцвик. В этом году конкурс пройдет в Киеве 9, 11 и 13 мая. Арцвик выступит в 1-м полуфинале 9 мая. Девиз Евровидения-2017 - Celebrate Diversity /праздник разнообразия/.