Հայաստան կներթափանցեն տաք օդային հոսանքներ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության տարածքում գործող ցիկլոնը կեսօրից հետո կկորցնի իր ուժը, ինչի արդյունքում տեղումները գրեթե բոլոր մարզերում դեպի երեկո կդադարեն: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԻՆ «Հիդրոմետ» ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը:
Նրա տեղեկացմամբ, առաջիկա գիշերը ձյունը կշարունակվի միայն Վայոց ձորում, Սյունիքում և Արցախում: Փետրվարի 2-ի կեսօրից սկսած մինչև փետրվարի 6-ը բոլոր մարզերում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ:
«Այսօր երեկոյան ժամերին հյուսիս-արևմուտքից կսկսվի արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներհոսքը, ինչի արդյունքում փետրվարի 2-3-ը ընկած ժամանակահատվածում հատկապես գիշերային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կնվազի 10-15 աստիճանով: Ամենացուրտը կլինեն փետրվարի 3-ի և 4-ի գիշերները, երբ Շիրակում, Կոտայքում, Գեղարքունիքում, Արագածոտնի և Վայոց ձորի լեռնային գոտիներում գիշերը ջերմաստիճանը կնվազի մինչև -25….-30, Լոռիում -22…-27, Տավուշում -15….-20, Արագածոտնի և Վայոց ձորի նախալեռներում -17….-20, Սյունիքի հովիտներում -10…-15, Սյունիքի նախալեռներում -18…-23, Արցախում -12…-16, Արարատի և Արմավիրի մարզերում -20…-25, Երևանի բարձրադիր գոտում -16…-18, ցածրադիր գոտում -23…-25 աստիճանի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Գագիկ Սուրենյանը:
Գագիկ Սուրենյանի փոխանցմամբ, փետրվարի 5-ից Հայաստան կներթափանցեն տաք օդային հոսանքներ, և օդի ջերմաստիճանն աստիճանաբար կսկսի բարձրանալ:

Weather to get warmer from February 5 - chief weatherman
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. The current cyclone which has reached Armenia will become weaker after midday, which will result in snowfalls ending in almost all provinces, Gagik Surenyan, head of the meteorological center of the Hydromet Service said on Facebook.
According to him, snowfalls will continue during the upcoming night only in Vayots Dzor and Syunik provinces, as well as in Nagorno Karabakh.
From midday February 2 until February 6 clear weather is expected in all provinces of Armenia.
“Cold arctic air currents will reach Armenia tonight, which will result in a 10-15 degree decrease of temperature, especially at nighttime on February 2 and 3”, Surenyan said. The coldest temperature is expected during the nights of February 2 and February 3, reaching -25….-30 in Shirak, Kotayk, Gegharkunik, Aragatsotn and Vayots Dzor provinces.
In Yerevan, the temperature is expected to be -23…-25 in the lower altitude and -16…..-18 in the higher altitude.
According to Surenyan, warm air currents will reach Armenia from February 5, which will result in gradual increase of temperature.