Հայաստանը ֆանտաստիկ և հյուրընկալ երկիր է. Կարեն Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Հայաստանը զբոսաշրջության համար շատ հետաքրքիր, բայց այդ առումով թերագնահատած երկիր է համարում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, միջպետական «Միր- 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ մարդիկ Հայաստանի մասին քիչ բան գիտեն:
«Առաջին հերթին մենք առաջին ազգն ենք, որը Քրիստոնեությունն ընդունել է որպես պետական կրոն։ Մեր ազգը մոտ 6 հազար տարվա պատմություն ունի, և մենք դրա ապացուցված փաստերն ունենք, որոնք հիմնված են պեղումների վրա։ Մենք 1000 տարով ավելի հին ենք, քան Քեոփսի բուրգը։ Այս փաստը պետք է հիշել։ Երևանը մոտ 2800 տարեկան է։ Այսինքն՝ 50 տարով ավելի հին, քան Հռոմը։ Մենք առհասարակ ֆանտաստիկ երկիր ունենք և շատ հյուրընկալ ենք։ Ես կառանձնացնեի ևս մի գիծ, որով առանձնանում է հայ ժողովուրդը։ Դա երախտագիտության զգացումն է»,- ասել է Կարապետյանը:
Վարչապետն անդրադարձել է հունվարի 24-ին Մոսկվա կատարած այցի շրջանակում ստորագրված համաձայնագրին, որով ՌԴ քաղաքացիները հնարավորություն են ստանում Հայաստան այցելել ներքին անձնագրերով: «Ռուսաստանի քաղաքացիներին ներքին անձնագրերով շրջելու հնարավորություն տալը կնպաստի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջեւ զբոսաշրջության զարգացմանը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

Armenia is fantastic and hospitable country – says PM Karen Karapetyan
“First of all, we are the first nation who adopted the Christianity as a state religion. Our people have a history of nearly 6 thousand years, and we have facts proving this that are based on excavations. We are over 1000 years older than the thePyramid of Cheops. This fact must be remembered. Yerevan is nearly 2800 years old. In other words, it is 50 years older than Rome. We have a fantastic country and we are very hospitable. I would like to highlight another feature as well that the Armenian people have. That is the feeling of gratitude”, the PM said.
He also talked about the agreement signed within the framework of his visit to Moscow on January 24, according to which the Russian citizens can visit Armenia with internal passports.
“Providing the Russian citizens a chance to tour with internal passports will boost tourism between Armenia and Russia”, Karen Karapetyan said.