Օվերչուկը բուսասանիտարական վերահսկողության շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության պատրաստակամություն է հայտնել
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է կառուցողական երկխոսություն սկսել Հայաստանի հետ բուսասանիտարական վերահսկողության վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Ռուսաստանի փոխվարչապետի հայտարարությանը։
«Խոսքը ոչ թե այն մասին է, թե արդյոք Հայաստանում «խելքի կգան, թե ոչ», այլ այն մասին, որ բուսասանիտարական վերահսկողության պահանջները պետք է բավարարվեն։ Եվ, բնականաբար, մենք պատրաստ ենք նման կառուցողական երկխոսության։ Սակայն, ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ հայկական կողմից որոշակի խնդիրներ կան, և, համապատասխանաբար, նման երկխոսություն ընթանում է»,- ասել է նա։
Օվերչուկը հավելել է, թե խնդիրը նրանում չէ, որ հայկական ապրանքները վատ որակի են, այլ նրանում, որ դրանցում կան վնասատուներ և հիվանդություններ։
Ռուսաստանը վերջին ամիսներին սահմանափակումներ է կիրառել Հայաստանից բազմաթիվ ապրանքների, այդ թվում՝ ծաղիկների, մրգերի, բանջարեղենի, կաթնամթերքի և այլ արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ՝ վկայակոչելով բուսասանիտարական և անասնաբուժական պահանջների խախտումները։
Հունիսի 12-ից «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը սահմանափակել է Հայաստանից ամբողջ ենթակարանտինային արտադրանքի ներմուծումն ու դրա տարանցումը ԵԱՏՄ այլ երկրներ։
ՌԴ-ն Հայաստանից ներմուծման սահմանափակումները սկսել էր կիրառել Հայաստանում հունիսի 7-ին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ ՌԴ-ի կողմից Հայաստանից ներմուծման նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումները հակասում են Եվրասիական տնտեսական միության հիմնական սկզբունքներին։

Оверчук выразил готовность к диалогу с Арменией по фитосанитарному контролю
Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что Москва готова начать конструктивный диалог с Арменией по фитосанитарному контролю.
По сообщению Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на заявление российского вице-премьера.
«Дело не в том, «одумается» Армения или нет, а в том, что требования по фитосанитарному контролю должны быть выполнены. И, естественно, мы готовы к такому конструктивному диалогу. Однако, к сожалению, мы видим, что с армянской стороны есть определенные проблемы, и, соответственно, такой диалог ведется», — сказал он.
Оверчук добавил, что проблема не в низком качестве армянской продукции, а в наличии в ней вредителей и болезней.
В последние месяцы Россия ввела ограничения на импорт из Армении ряда товаров, включая цветы, фрукты, овощи, молочные продукты и другие товары, ссылаясь на нарушения фитосанитарных и ветеринарных требований.
Начиная с 12 июня Россельхознадзор ограничил импорт всех карантинных товаров из Армении и их транзит в другие страны ЕАЭС.
Россия начала вводить ограничения на импорт из Армении в преддверии парламентских выборов в Армении, запланированных на 7 июня. Премьер-министр Армении Никол Пашинян неоднократно заявлял, что введенные Россией ограничения на импорт из Армении противоречат основным принципам Евразийского экономического союза.