Օվերչուկը բուսասանիտարական վերահսկողության շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության պատրաստակամություն է հայտնել
Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ Մոսկվան պատրաստ է կառուցողական երկխոսություն սկսել Հայաստանի հետ բուսասանիտարական վերահսկողության վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Ռուսաստանի փոխվարչապետի հայտարարությանը։
«Խոսքը ոչ թե այն մասին է, թե արդյոք Հայաստանում «խելքի կգան, թե ոչ», այլ այն մասին, որ բուսասանիտարական վերահսկողության պահանջները պետք է բավարարվեն։ Եվ, բնականաբար, մենք պատրաստ ենք նման կառուցողական երկխոսության։ Սակայն, ցավոք, մենք տեսնում ենք, որ հայկական կողմից որոշակի խնդիրներ կան, և, համապատասխանաբար, նման երկխոսություն ընթանում է»,- ասել է նա։
Օվերչուկը հավելել է, թե խնդիրը նրանում չէ, որ հայկական ապրանքները վատ որակի են, այլ նրանում, որ դրանցում կան վնասատուներ և հիվանդություններ։
Ռուսաստանը վերջին ամիսներին սահմանափակումներ է կիրառել Հայաստանից բազմաթիվ ապրանքների, այդ թվում՝ ծաղիկների, մրգերի, բանջարեղենի, կաթնամթերքի և այլ արտադրանքի ներմուծման նկատմամբ՝ վկայակոչելով բուսասանիտարական և անասնաբուժական պահանջների խախտումները։
Հունիսի 12-ից «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը սահմանափակել է Հայաստանից ամբողջ ենթակարանտինային արտադրանքի ներմուծումն ու դրա տարանցումը ԵԱՏՄ այլ երկրներ։
ՌԴ-ն Հայաստանից ներմուծման սահմանափակումները սկսել էր կիրառել Հայաստանում հունիսի 7-ին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ հայտարարել է, որ ՌԴ-ի կողմից Հայաստանից ներմուծման նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումները հակասում են Եվրասիական տնտեսական միության հիմնական սկզբունքներին։

Russia ready for dialogue with Armenia on phytosanitary controls, Deputy PM Overchuk says
Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk has said that Moscow is ready to begin constructive dialogue with Armenia on phytosanitary controls, TASS news agency reported.
“The issue is not whether Armenia will ‘come to its senses or not,’ but that phytosanitary control requirements must be met. And, naturally, we are ready for such constructive dialogue. However, unfortunately, we see that there are certain problems on the Armenian side, and accordingly, such a dialogue is underway,” he said.
In recent months, Russia has imposed restrictions on imports from Armenia of numerous products, including flowers, fruits, vegetables, dairy products and other goods, citing alleged violations of phytosanitary and veterinary requirements.
Since June 12, Russia has restricted the import of all quarantine-regulated products from Armenia and their transit to other EAEU countries.
Russia began imposing restrictions on imports from Armenia ahead of the June 7 parliamentary elections. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has repeatedly said that the restrictions imposed by Russia on imports from Armenia contradict the fundamental principles of the Eurasian Economic Union.