Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի խոսքերով գրված երգը կմասնակցի Սան Ռեմոյի փառատոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի խոսքերով երգը, որը գրել Է իտալացի բարդ Ստեֆանո Պիկին, Սան Ռեմոյում կմասնակցի իտալական երգի փառատոնին, որը տեղի Է ունենալու Է 2017 թվականի մարտին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես երջանիկ եմ ու հպարտ, որ կարողացա երաժշտության համար օգտագործել այսչափ խորը տեքստ, որը խաղաղության ու միավորման ուղերձ Է»,- լրագրողներին հայտարարել Է 42-ամյա երաժիշտը:
Պիկին պատմել Է, որ Ֆրանցիսկոս պապի՝ արդեն գոյություն ունեցող տեքստերի օգտագործմամբ երգ ստեղծելու գաղափարն իր գլխում ծագել Է դեռ երեք տարի առաջ: 2013 թվականին նա նամակով դիմել Է քահանայապետին, որում առաջարկել Է գրել ստեղծագործություն, որն ինքը բնութագրել Է որպես «փոփ-աղոթք»: Արդյունքում երգիչն ստացել Է Հռոմի պապի տեքստերն օգտագործելու Սուրբ աթոռի պաշտոնական թույլտվությունը: Այսպես հայտնվեց Ama e dimentica (Սիրիր եւ մոռացիր) կոմպոզիցիան, որը շուտով հեղինակի կողմից կկատարվի համաշխարհային ճանաչում ունեցող Սան Ռեմոյի երգի մրցույթում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Песня на слова папы Франциска примет участие в фестивале в Сан-Ремо
Песня, написанная наслова папы Римского Франциска итальянским бардом Стефано Пикки (Stefano Picchi), примет участие взнаменитом Фестивале итальянской песни вСан-Ремо, который пройдет вфеврале 2017 года.
"Я счастлив игорд тем, что смог положить намузыку столь глубокий текст, который несет послание мира иобъединения",— заявил вовторник журналистам 42-летний музыкант.
Пикки рассказал, что идея сочинить песню, используя уже существующие тексты папы Франциска, пришла ему вголову еще три года назад. В 2013 году он обратился списьмом кпонтифику, вкотором предложил создать произведение, которое он охарактеризовал как "поп-молитву". В итоге певец получил официальное разрешение Святого престола наиспользование текстов папы Римского. Так появилась композиция Ama e dimentica (Люби изабудь), которая вскоре будет исполнена автором навсемирно известном конкурсе песни вСан-Ремо.