Թրամփը խստորեն քննադատել է Հռոմի պապին՝ նրան անվանելով «սարսափելի» արտաքին քաղաքականության հարցում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խիստ քննադատություններ է հնչեցրել Հռոմի Լևոն XIV պապի հասցեին իր քաղաքականությունը չսատարելու համար՝ նրան անվանելով «թույլ» հանցագործությունների հարցում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրառում է կատարել Truth Social հարթակում։
«Հռոմի պապը թույլ է հանցագործությունների հարցում և սարսափելի՝ արտաքին քաղաքականության հարցում…. Ես չեմ ուզում այնպիսի Հռոմի պապ, որը կարծում է, որ Իրանի համար նորմալ է միջուկային զենք ունենալը: Ես չեմ ուզում այնպիսի Հռոմի պապ, որը սարսափելի է համարում այն, որ Ամերիկան հարձակվեց Վենեսուելայի վրա՝ մի երկրի, որը մեծ քանակությամբ թմրանյութեր էր ուղարկում Միացյալ Նահանգներ և, ավելի վատ, դատարկում էր իր բանտերը՝ մեր երկիր ուղարկելով, այդ թվում, մարդասպանների և թմրավաճառների: Եվ ես չեմ ուզում այնպիսի Հռոմի պապ, որը քննադատում է Միացյալ Նահանգների նախագահին, որովհետև ես անում եմ հենց այն, ինչը ջախջախիչ հաղթանակով ընտրվել եմ անելու՝ հասնել հանցավորության ռեկորդային ցածր ցուցանիշների և ստեղծել պատմության մեջ լավագույն ֆոնդային բորսան», - գրել է նա:
Թրամփը հավելել է, որ Հռոմի պապը պետք է «շնորհակալ լինի», քանի որ եկեղեցին նրան նշանակել է «միայն այն բանի համար, որ նա ամերիկացի է»։ Նրա պնդմամբ՝ եթե ինքը չլիներ Սպիտակ տանը, ապա Լևոն XIV-ը «չէր լինի Վատիկանում»։
«Նա պետք է կենտրոնանա լավ Հռոմի պապ, ոչ թե քաղաքական գործիչ լինելու վրա», - նշել է Թրամփը։
Լրագրողների հետ զրույցում ևս Թրամփը քննադատել է Լևոն XIV-ին՝ նշելով, որ նրա «մեծ երկրպագուն չէ»։
Ավելի վաղ Հռոմի պապ Լևոն XIV-ը քննադատել էր Իրանի քաղաքակրթությունը ոչնչացնելու Թրամփի սպառնալիքները՝ դրանք անվանելով «անընդունելի»։ Նա նաև խաղաղության և երկխոսության կոչ էր արել։
«Բավական է խոնարհվել սեփական եսի և փողի առջև։ Բավական է ուժի ցուցադրությունը։ Բավական է պատերազմը», - հավելել էր Լևոն XIV-ը։

Трамп резко раскритиковал Папу Римского, назвав его «ужасным» в вопросах внешней политики
Президент США Дональд Трамп резко раскритиковал Папу Льва XIV за то, что тот не поддерживает его политику, назвав его «слабым» в вопроса преступности. Как сообщает Арменпресс, об этом Трамп написал на платформе Truth Social.
«Папа Римский слаб в вопросах преступности и ужасен во внешней политике... Мне не нужен Папа, который считает нормальным наличие у Ирана ядерного оружия. Мне не нужен Папа, который считает ужасным, что Америка напала на Венесуэлу, страну, которая поставляла много наркотиков в Соединенные Штаты и, что еще хуже, освобождала свои тюрьмы, отправляя в нашу страну убийц и наркоторговцев, среди прочих. И мне не нужен Папа, который критикует президента Соединенных Штатов, потому что я делаю именно то, для чего меня избрали с огромным перевесом: добиваюсь рекордно низкого уровня преступности и создаю лучший фондовый рынок в истории», — написал он.
Трамп добавил, что Папа должен быть «благодарен», потому что церковь назначила его «просто потому, что он американец». Он заявил, что если бы он не был в Белом доме, Лев XIV «не был бы в Ватикане».
«Ему следует сосредоточиться на том, чтобы быть хорошим Папой, а не политиком», — сказал Трамп.
Трамп также раскритиковал Льва XIV в разговоре с журналистами, заявив, что он «не большой его поклонник».
Ранее Папа Лев XIV раскритиковал угрозы Трампа уничтожить иранскую цивилизацию, назвав их «неприемлемыми». Он также призвал к миру и диалогу.
«Хватит преклоняться перед собственным эго и деньгами. Хватит демонстрировать силу. Хватит войны», — добавил Лев XIV.