Հայաստանը հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հայամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Կրեմլի պաշտոնական կայքը, այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Ցանկանում եմ անձամբ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այն ջանքերի համար, որ գործադրում է Ռուսաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ»,- դիմելով ՌԴ նախագահին` ասել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ Նախագահը նաև հավելել է, որ Հայաստանը և Ռուսաստանը սերտորեն համագործակցում են քաղաքական, տնտեսական, ռազմատեխնիկական, հումանիտար ոլորտներում` նկատելով, որ այդ համագործակցությունը ակտիվ զարգանում է: «Ցանկանում եմ նաեւ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ մեր նախորդ հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար»,- հավելել է Սերժ
Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է, որ մարտի 10-ին Մոսկվայում մեկնարկում է շախմատի աշխարհի չեմպիոնի Հավակնորդների մրցաշարը: «Քանի որ Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան հանդիսանում է այդ մրցաշարի հովանավորը, մենք բացումը նվիրել ենք Հայաստանի անկախության 25-ամյակին»,- նշել է նա:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ մարտի 10-ին Ռուսաստանի պատմության թանգարանում բացվում է նաև քաղաքակրթական մեծ ցուցահանդես: «Ես համոզված եմ, որ այդ ցուցահանդեսը դուր կգա Ռուսաստանի քաղաքացիներին և իր ներդրումը կբերի մեր ժողովուրդների եղբայրության ամրապնդմանը»,- եզրափակել է ՀՀ Նախագահը:

Armenia adheres to the peaceful settlement of Karabakh conflict. Serzh Sargsyan
YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS. Armenia continues to adhere to the peaceful settlement of Karabakh conflict, Armenian President Serzh Sargsyan said during the meeting with Russian President Vladimir Putin, “Armenpress” reports citing the official website of Kremlin. “"I want to personally thank you for the efforts that Russia takes in the Nagorno Karabakh conflict settlement," the Armenian President said addressing Vladimir Putin.
Armenia President added that Armenia and Russia closely cooperate in political, economic, military-technical and humanitarian sectors. He noted that such cooperation is actively developing. “I also want to express my gratitude to you for the implementation of agreements reached during our previous meetings, " Serzh Sargsyan added.
Armenia President noted that Candidates Tournament of World Chess Championship kicks off in Moscow on March 10. "As Armenian Chess Federation is the sponsor of the tournament, we will dedicate its opening to the 25th anniversary of Armenia's independence," he said.
Serzh Sargsyan emphasized that a big civilizational exhibition also opens in StateHistorical Museum of Russia. “I am convinced that Russian citizens will like the mentioned exhibition and its contribution will lead to the strengthening of the brotherhood of our peoples, "the president concluded.