Քլինթոնը խոստացել Է ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնում խուսափել ռազմական գործողություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հունվարի 25-ին, շփվելով ընտրողների հետ, խոստացել Է նախագահ ընտրվելու դեպքում խուսափել ռազմական գործողություններից եւ օգտագործել դիվանագիտությունը: Քլինթոնը Դեմոկրատական կուսակցությունից առավել հավանական թեկնածուն Է համարվում այս տարի կայանալիք նախագահական ընտրություններում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես կարծում եմ՝ չափազանց կարեւոր Է, որ յուրաքանչյուր նախագահ, եւ ես, անշուշտ, այդպես Էլ կվարվեմ, իրենից կախված ամեն ինչ անի ռազմական գործողություններից խուսափելու համար: Դա պետք Է լինի վերջին միջոցը, այլ ոչ թե առաջնահերթ ընտրությունը»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով Այովայի նահանգի բնակիչների հարցերին՝ CNN հեռուստաալիքի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ: Նրա խոսքով՝ պետության ղեկավարը պետք Է հենվի դիվանագիտության վրա, նույնիսկ եթե արդյունքի հասնելն այդ դեպքում «դանդաղ, ձանձրալի, բարդ» գործընթացի Է վերածվում:
Ամերիկյան դիվանագիտության նախկին ղեկավարը վերստին դեմ Է արտահայտվել ամերիկյան ցամաքային ուժերն Իրաք եւ Սիրիա մտցնելուն: «Ոչ մի կարգի ցամաքային ուժեր Իրաքում: Միայն հատուկ զորքեր, հրահանգիչներ, ինքնաթիռներ, ռումբեր՝ այո: Բայց ոչ ցամաքային զորամասեր»,- ասել Է նա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Клинтон пообещала избегать военных действий на посту президента США
Экс-госсекретарь США Хиллари Клинтон в понедельник, общаясь с избирателями, пообещала в случае избрания ее президентом избегать военных действий и использовать дипломатию. Клинтон считается наиболее вероятным кандидатом от Демократической партии на предстоящих в этом году президентских выборах.
"Я думаю, крайне важно, чтобы каждый президент, и я, конечно, так и буду поступать, делал все от него зависящее, чтобы избегать военных действий. Это должно быть последним средством, а не первоочередным выбором" - сказала она, отвечая на вопросы жителей штата Айова на мероприятии, организованном телеканалом Си-эн-эн. По ее словам, глава государства должен опираться на дипломатию, даже если достижение результата в таком случае становится "медленным, скучным, сложным" процессом.
Бывшая шеф американской дипломатии также вновь высказалась против введения сухопутных американских сил в Ирак и Сирию. "Никаких наземных сил в Ираке. Только специальные войска, инструкторы, самолеты, бомбы - да. Но не наземные части", - сказала она,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.